Pytanie z dnia 06 marca 2017
Moja żona z bratem rodzonym dostali w spadku mieszkanie po połowie
Brat chce spłacić żonę jednak nie chce sprzedać tego mieszkania tylko zostawia je dla siebie.
Czy są jakieś przeciwskazania i opłaty aby po prostu spisać notarialnie umowę że po zapłacie ustalonej kwoty żona zrzeka się praw do tej nieruchomości? Czy w takim przypadku płci się jakieś podatki?
Czy prawdą jest że nie można sprzedać części nieruchomości jeżeli w rodzinie jest niepełnoletnie dziecko (nasz syn który potencjalnie jest spadkobiercą po babci) i jedyną możliwością jest załatwienie tematu poprzez darowiznę?
Piotr Dobrowolski Radca prawny (Od 2007)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Dobrowolski
Al. Wielkopolska 29/8, 60 - 603 Poznań
Dzień dobry. W pierwszej kolejności należy przejść procedurę stwierdzenia nabycia spadku lub poświadczenia dziedziczenia. Następnie, nie ma przeszkód, by dokonać zniesienia współwłasności w drodze aktu notarialnego w taki sposób, że jeden ze spadkobierców stanie się właścicielem nieruchomości, z obowiązkiem spłaty pozostałych. Jeśli jednak jeden ze spadkobierców jest małoletni (nie ukończył 18 lat), na dokonanie takiej czynności konieczna będzie zgoda sądu rodzinnego, jako że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka. Pozdrawiam serdecznie Piotr Dobrowolski - radca prawny
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.