Pytanie z dnia 30 listopada 2016
Na podstawie kontroli z Zus, wyłączono z ubezpieczeń społecznych moją byłą pracownicę, która pobierała zasiłek chorobowy i macierzyński. Kobieta była moją pracownicą w 2012r, nie mam obecnie z nią kontaktu i możliwości zlokalizowania. Czy ZUS może mi kazać oddać nieprzesługujące świadczenie za nią jako płatnikowi?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, zgodnie z przepisem art. 84 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: "Jeżeli pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami, o których mowa w ust. 1, obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot". Istotny zatem jest powód wypłaty nienależnego świadczenia. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Dzień dobry, Zasady zwrotu nienależnie pobranych świadczeń określają przepisy oraz w przepisach regulujących prawo do określonych świadczeń, np. prawo do emerytury lub renty. W myśl bowiem art. 84 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, ma obowiązek je zwrócić, wraz z odsetkami ustalonymi w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Zgodnie z art. 84 ust. 6 ustawy jeżeli pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych, które miały wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot (art. 84 ust. 6 ww. ustawy). Jeśli więc np. pracodawca podał nieprawdziwe dane w dokumentach dotyczących swego pracownika, wówczas to on musi oddać nienależnie wypłacone pieniądze. Powyższe oznacza, iż co do zasady ZUS może żądać od osoby, która pobrała nienależne jej świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jego zwrotu wraz z odsetkami. ZUS może również dochodzić takiego zwrotu od płatnika, jeżeli podał nieprawdziwe dane.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.