Nabycie działki z domem przez zasiedzenie.
Pytanie z dnia 17 listopada 2020
Witam.
Czy w opisanej sytuacji jest możliwość przejęcia domu wraz z działką przez zasiedzenie?
Moja babcia jest zameldowana w budynku od ponad 30 lat, został jej przydzielony lokal w domu wielorodzinnym z urzędu dzielnicy. Na dokumencie jest zapis ,,Pozostawiono w samowolnie zajętym lokalu na czas oczekiwania na lokal spółdzielczy bez możliwości zmiany na inny lokal''. Decyzja jest z 1986r. W innych lokalach budynku mieszkała dalsza rodzina, aktualnie w jednym z lokali mieszka mój brat od ok 5 lat i wciąż babcia. Jest to dom z dużą działką do niego przydzieloną. Domem właściciel się nie interesuje od xx lat właściwie nawet nie wiadomo czy on żyje prawdopodobnie nie. Dostaliśmy informacje z ewidencji gruntów i budynków o 3 właścicielach nieruchomości lecz żadnego nigdy nie widzieliśmy ani nie słyszeliśmy. Od początku zamieszkania babcia prowadziła regularne remonty w domu i na podwórzu, są udokumentowane paragonami, zdjęciami. Są również stare listy urzędowe po których można udowodnić że babcia tu zamieszkiwała cały czas.
Czy na podstawie meldunku mojej babci może ona się starać o zasiedzenie mieszkania? Raczej nie jest to typowy wynajem.. Właściciela prawdopodobnie nie ma i nie wiemy kto płaci za grunty.
Problem jest też w tym, że babcia jest chora na alzheimera czy moja mama mogła by w tym wypadku zająć się sprawą i to wszystko udowodnić?
Aleksandra Nizielska Adwokat (Od 2020)
Kancelaria Adwokacka adw. Aleksandra Nizielska
os. Różane 46C/10, 58-200 Dzierżoniów
Na ten moment można powiedzieć, że sam fakt meldunku nie jest wystarczający, aby wykazać zasiedzenie. W sprawach o zasiedzenie konieczne jest udowodnienie, że babcia posiadała nieruchomość, tzn. mieszkała w niej nieprzerwanie, dbała o nią, przez okres minimum 30 lat (skoro wiedziała, że nie jest jej właścicielem, czyli że była posiadaczem w tzw. złej wierze). Mogą to być dowody z dokumentów (np. zaświadczenie o zameldowaniu), ale też dowody z zeznań świadków, którzy potwierdzą, od kiedy babcia mieszka w nieruchomości. Jeżeli babcia nie jest ubezwłasnowolniona, to może występować w sądzie samodzielnie. Oznacza to, że może też ustanowić sobie pełnomocnika do prowadzenia tej sprawy, czyli swoją córkę, a Pani/Pana mamę. Mając pełnomocnictwo od babci Pani mama może iść do adwokata lub radcy prawnego w celu poprowadzenia sprawy.
Podziękowałeś prawnikowi
Piotr Stosio Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Stosio
Aleja Prymasa Tysiąclecia 145/149 lok. 95, 01-424 Warszawa
Dzień dobry. Konieczne jest wskazanie także innych dowodów. W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu, Piotr Stosio, radca prawny, tel. 604183261, biuro@warszawskakancelaria.com
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.