nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Pytanie z dnia 07 grudnia 2018

Dostałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Mam 14 dni na sprzeciw. Okazało się że firma która wniosła wniosek już się długiem nie zajmuje. Chciałabym złożyć wniosek o raty ale nie wiem do kogo ponieważ nie wiem kto przejął dług. Pytanie brzmi : czy składać sprzeciw do sądu o oddalenie powództwa czy w ciągu 14 dni spłacić dług i koszty sądowe, a to uniknie uprawomocnienia? Sek w tym że konto na które trzeba przelać dług to konto firmy która go już nie obsługuje.

Dzień dobry, aby można cokolwiek doradzić, trzeba się zapoznać z aktami postępowania, w tym otrzymanym nakazem zapłaty, pozwem i załączonymi dokumentami. Poza tym skąd wiadomo, że powód "już się długiem nie zajmuje" ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 grudnia 2018 10:29 Zmodyfikowano dnia: 10 grudnia 2018 10:29 Obejrzało: 322 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym nie zostanie zaskarżony, wówczas się uprawomocni. W zakresie wniesienia sprzeciwu sprawa wymaga analizy dokumentów, które otrzymała Pani wraz z nakazem zapłaty i ewentualnie później. Zasadniczo jako powoda powinna Pani oznaczyć ten podmiot, który wniósł pozew, chyba że po wniesieniu pozwu nastąpiła zmiana podmiotowa i inny podmiot wszedł w miejsce dotychczasowego powoda. Proponuję zadzwonić do sądu lub przejrzeć akta i sprawdzić, który podmiot jest aktualnie powodem (Biuro obsługi interesanta). Jeżeli jest reprezentowany przez pełnomocnika, należy także wskazać pełnomocnika i jego adres. Dobrym wyjściem w tym przypadku jest skorzystanie z usług radcy prawnego lub adwokata, który przeanalizuje Pani dokumenty (w tym pod kątem ewentualnego przedawnienia roszczeń) i zadecyduje, który podmiot powinien być oznaczony jako powód oraz jakie ma Pani szanse na rozłożenie długu na raty, gdyż muszą istnieć ku temu przesłanki, które uzasadniałyby takie oznaczenie sposobu wykonania zobowiązania np. bardzo trudna sytuacja majątkowa lub życiowa pozwanego uniemożliwiająca jednorazową spłatę zobowiązania. Można także rozważyć zawarcie z wierzycielem ugody. Jeżeli zdecyduje się Pani zapłacić wówczas proponuję skontaktować się z wierzycielem/ jego pełnomocnikiem i ustalić numer rachunku bankowego, na który powinna Pani przelać kwotę zadłużenia, odsetek i kosztów sądowych wraz z kosztami zastępstwa procesowego (jeżeli były zasądzone). Podsumowując, udzielenie jakiejkolwiek jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie wymaga zapoznania się z dokumentami, powyżej zawarłam jedynie wskazówki, które mogą okazać się Pani pomocne. Jeżeli zdecyduje się Pani na wniesienie sprzeciwu samodzielnie, należy dokładnie zapoznać się z pouczeniem, które skierował do Pani sąd wraz z nakazem zapłaty. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 grudnia 2018 11:01 Zmodyfikowano dnia: 10 grudnia 2018 11:01 Obejrzało: 321 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.