Nękanie przez byłego partnera.

Pytanie z dnia 17 lipca 2021

Witam. Mam taki problem. Rozstaje się z partnerem po prawie 5 latach związku. Nie byliśmy narzeczenstwem nawet nie mieszkaliśmy razem gdyż mieszkam z mamą. Chłopak miał u mnie kilka swoich rzeczy bo czasem przebywał dłużej. Teraz nęka mnie zastrasza i wyzywa oczekując zwrotu wszystkiego co przez te lata mi prezentował na imieniny, urodziny, dzień kobiet święta lub zupełnie bez okazji. Czy faktycznie muszę mu to wszystko oddać jedli sato np.rzeczy prywatne? Łańcuszek bransoletka torebka czytasz telefon Przecież mam teraz swoje filmy zdjęcia dane kontaktowe a otrzymując na Boże Narodzenie telefon sprzedałam stary oddając więc zostaję bez a on narażenie na koszty zakupu nowego. To śmieszne ale poprawił sobie firmową koszulkę nie dało się sprać kiedyś kazał mi ją wyrzucić i kupił sobie nową a teraz oczekuje ode mnie zwrotu pieniędzy za to że wyrzuciłam koszulkę jak ogarnąć ten temat od miesiąca nie jesteśmy razem a mam po kilkanaście telefonów i sms-ów dziennie z wyzwiskami i zastraszaniem

Dzień dobry, prezenty są przedmiotem darowizny - darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności; wówczas obdarowany powinien zwrócić przedmioty darowizny, w innym wypadku jest bezpodstawnie wzbogacony. Jeśli Pani nie dopuściła się zachowania, które można uznać za niewdzięczność, żądania zwrotu przedmiotów są niezasadne. Jeśli dochodzi do nękania i zastraszania - należy złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (uporczywe nękanie, groźby). W razie potrzeby zapraszam do kontaktu, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 lipca 2021 21:03 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2021 21:03 Obejrzało: 721 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Abstrahując od kwestii rozliczeń między Państwem, w opisanej sytuacji jest podstawa, aby złożyć zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tj. nękania. Co do zwrotu rzeczy, to otrzymane przez Panią prezenty można potraktować jako darowiznę. Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zgodnie z art. 898 k.c., darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Przekładając powyższe przepisy na Pani sytuację prawną, to były chłopak mógłby żądać zwrotu prezentów, gdyby do zerwania doszło z przyczyn leżących po Pani stronie i to takich, które można by ocenić jako „rażącą niewdzięczność". Inną interpretacją prawną jest potraktowanie prezentów – już po zerwaniu – jako świadczenia nienależnego. Zgodnie z art. 410 § 2 k.c., świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia. W przypadku byłej pary/ narzeczeństwa oczywiście w grę wchodziłoby „odpadnięcie” podstawy świadczenia czy też nieosiągnięcie celu tego świadczenia, czyli niedojście ślubu do skutku. Pojawia się tutaj jednak pewna furtka w interpretacji na Pani korzyść. Nie można bowiem żądać zwrotu świadczenia, jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego. A zatem, ocena, czy wręczenie prezentów „czyni zadość zasadom współżycia społecznego”, zawsze musi być dokonywana w oparciu o okoliczności konkretnej sprawy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 lipca 2021 10:20 Zmodyfikowano dnia: 19 lipca 2021 10:20 Obejrzało: 714 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.