Pytanie z dnia 25 września 2016

Nie otrzymuje alimentów od 4 lat. Powód jaki mi podano to 1. Mój były mąż nie jest obywatelem Unii Europejskiej i nie można go znaleźć 2. Pracuje za granicą i mam za duże dochody na to żeby dostawać alimenty z funduszu .
Co mam zrobić żeby dostać te alimenty. Przecież to że pracuje za granicą i zarabiam 1000euro to nie wydaje ich w Polsce bo przecież tutaj muszę opłacić mieszkanie jeść itd.

Szanowna Pani, Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725zł (art. 9 ust. 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów). Kolejną istotną kwestią jest fakt, iż świadczenie z funduszu alimentacyjnego nie przysługuje i nie może być przyznane, gdy osoba nie posiada miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z powyższym niespełnienie wskazanych wyżej przesłanek skutkować będzie wydaniem decyzji odmownej. Odnosząc się do kwestii dotyczącej ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania dłużnika, można zwrócić się o pomoc do ambasady lub konsulatu. W celu wszczęcia poszukiwania dłużnika alimentacyjnego osoba uprawniona powinna przesłać do odpowiedniego konsulatu wniosek, załączając orzeczenie sądu polskiego oraz w miarę możliwości podać ostatnie znane bądź przypuszczalne miejsce pobytu na terytorium danego państwa dłużnika alimentacyjnego. W przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów na dziecko, można również rozważyć wystąpienie z pozwem o alimenty przeciwko dziadkom. Obowiązek alimentacyjny dziadków może powstać w przypadku, gdy ojciec mimo możliwości wypełniania obowiązku alimentacyjnego, nie wywiązuje się ze swych obowiązków, wobec czego uzyskanie środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Są to alimenty uzupełniające, które mają stanowić świadczenie dodatkowe i nie zwalniają ono ojca dziecka od płacenia zasądzonych alimentów. Obowiązek ten powstanie jednak dopiero wówczas, gdy mimo pełnego wykorzystywania przez rodzica swych możliwości zarobkowych nie jest on w stanie samodzielnie zaspokoić wszystkich usprawiedliwionych potrzeb dziecka, wskutek czego mogłoby ono znaleźć się w niedostatku (art. 133 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Można również rozważyć zgłoszenie zawiadomienia o podejrzeniu popełniania przestępstwa. Zgodnie z art. 209 § 1 Kodeksu karnego, kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 września 2016 23:58 Obejrzało: 294 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.