Obowiązek rodzicielski.

Pytanie z dnia 23 listopada 2020

Witam, jestem w 13 tygodniu ciąży postanowiliśmy z partnerem się rozstać. Sytuacja wyglada tak, partner będąc ze mną w związku kupił mieszkanie w akcie widnieje tylko on 10% wkładu własnego pokryłam ja biorąc kredyt na siebie i przelewając 17 tys. zł na konto partnera. Teraz gdy postanowiliśmy się rozstać muszę znaleźć mieszkanie które muszę wynająć. chcemy ustalić warunki płatności między nami jakie alimenty bez rozpraw sądowych możemy przyjąć w sytuacji jeśli partner zarabia ponad 3500 zł? Czy partner ma obowiązek utrzymania mnie kiedy jestem w ciąży ? Czy mogę ubiegać się o zwrot 17tys. ?

Dzień dobry, alimenty na dziecko są uzależnione od możliwości zarobkowych partnera i uzasadnionych potrzeb dziecka. Zgodnie z przepisem art. 142 KRiO: "Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd". Co do kwoty 17.000 złotych, trzeba ustalić dokładne okoliczności ich przekazania i posiadane przez Panią dowody, ale raczej będzie szansa na ich odzyskanie. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 listopada 2020 08:35 Zmodyfikowano dnia: 24 listopada 2020 08:35 Obejrzało: 268 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Co do alimentów - zakres świadczenia alimentacyjnego zależy z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb dziecka a z drugiej od możliwości zarobkowych i majątkowych obojga rodziców. Powinna Pani wyliczyć koszty utrzymania dziecka (rzeczywiste) i odnieść je do możliwości zarobkowych. Możliwości zarobkowe to nie tylko miesięczny dochód netto, ale możliwości wynikające z wykształcenia, posiadanych umiejętności i stanu zdrowia. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dochodząc swoich praw przed sądem odnośnie świadczeń alimentacyjnych przysługuje jeszcze Pani roszczenie o pokrycie kosztów ciąży i porodu tzw. wyprawki, w praktyce sądów to 50% poniesionych i udokumentowanych wydatków, czasami ta proporcja jest zasądzana na korzyść matki, a zależy to od okoliczności konkretnej sprawy. Ponadto może Pani wnosić o koszty trzymiesięcznego utrzymania w trakcie porodu, ten okres może zostać z ważnych przyczyn wydłużony. Jest to zatem ustawowe minimum, które Pani przysługuje. Oczywiście, jeżeli zawrzecie umowę, te świadczenia mogą mieć szerszy zakres. Co do wpłaconych 17 tys. - przysługuje Pani roszczenie o zwrot wpłaty tytułem bezpodstawnego wzbogacenia partnera. Powinna Pani udowodnić przed sądem, że dokonała transferu środków, a niniejsza wpłata nie wynikała z ważnej czynności prawnej.

Odpowiedź nr 2 z dnia 24 listopada 2020 11:32 Zmodyfikowano dnia: 24 listopada 2020 11:32 Obejrzało: 266 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.