ochrona wizerunku
Pytanie z dnia 07 czerwca 2019
Temat dotyczy zdjęć z komunii, za które zapłaciliśmy. Firma fotograficzna umieściła nasze wizerunki i naszego dziecka (nie jest to szczegół całości tylko portrety) na swojej stronie internetowej bez naszej zgody i każdy też może zakupić na stronie internetowej te zdjęcia. Czy jest to bezprawne? my nie wyraziliśmy zgody na to żeby były umieszczone na stronie, i każdy może kupić te zdjęcia jeśli ma ochotę, a my nie będziemy o tym wiedzieć, a fotograf będzie czerpał korzyści majątkowe.
Agnieszka Kwapień Adwokat (Od 2010)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Kwapień
Tadeusza Kościuszki 56/2, 40-047 Katowice
Dzień dobry Państwu, zgodnie z art. 81 ustawy Prawo autorskie, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych; 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Proszę zatem o przekazanie umowy, którą podpisaliście Państwo z fotografem. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień http://www.adwokat-katowice.com.pl http://www.rozwod-adwokat.com.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Bartłomiej Bielawski (Od 2015)
Doradztwo Prawne Bartłomiej Bielawski
Powstańców Warszawskich 4/1, 82-300 Elbląg
Jeżeli nie wyraziliście Państwo zgody, nie są Państwo powszechnie znani, nie jest to szczegół pewnej całości, nie otrzymali Państwo zapłaty za pozowanie - faktycznie mogło dojść do naruszenia prawa do wizerunku. Wizerunek podlega ochronie na podstawie art. 81 prawa autorskiego, zgodnie z którym: 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. 2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych; 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Proszę jednak w pierwszej kolejności dokładnie przeczytać umowę (ewentualnie: regulamin), czy aby na pewno nie doszło jednak do wyrażenia zgody na rozpowszechnienie swojego wizerunku. Jeżeli rzeczywiście doszło do naruszenia prawa do wizerunku, dysponujecie Państwo szeregiem roszczeń. Od możliwości domagania się zaniechania naruszeń, po usunięcie skutków naruszenia, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zapłatę sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny, odszkodowanie za poniesioną szkodę. Polecam skierować sprawę do profesjonalisty, celem rozważenia zasadności roszczeń i ustalenia ewentualnej taktyki. Pozdrawiam serdecznie!
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.