Pytanie z dnia 08 września 2016

Od 2014 r. moja łazienka jest notorycznie zalewana brudną wodą z kabiny prysznicowej od sąsiadki, która mieszka piętro wyżej. Po nieudolnym remoncie, czyli uszkodzeniu izolacji w podłodze, a moim suficie, nie mogę się doprosić od niej naprawienia usterek i zaizolowania uszkodzonej izolacji. Po moich prośbach o naprawienie usterek ciągle słyszę: tak, tak zaraz naprawimy, a mi ciągle kapie brudna woda na głowę (już drugi rok). Proszę mi pomóc, bo jesteśmy z mężem u kresu sił(ja po dwóch udarach mózgu, mąż po 3 zawale serca). Z góry dziękuję za skuteczną poradę.

Dzień dobry, polecam wysłać do sąsiadki oficjalne wezwanie do naprawienia szkody w określonym terminie, pod rygorem wykonania naprawy na jej koszt. W przypadku jakichkolwiek dalszych pytań lub wątpliwości, uprzejmie proszę o kontakt. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 września 2016 10:49 Obejrzało: 196 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, w odpowiedzi na przedstawiony przez Panią problem wskazuję, iż każdy właściciel jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra, co wynika z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali. Wynika z Pani pytania, sąsiad nie respektuje Państwa prawa i jedyna skuteczna droga jest wystąpienie do sądu z powództwem. Otóż w sytuacji, w której zachowanie Państwa sąsiada odbiega ZNACZNIE od określonych norm, przysługuje Państwu wówczas uprawnienie do wystąpienia do sądu z powództwem o przywrócenie stanu poprzedniego i zaniechanie naruszeń (tzw. powództwo negatoryjne). Podstawą powództwa stanowi art. 144 kodeksu cywilnego, w myśl którego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Nadmieniam, iż w Państwa sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 433 kodeksu cywilnego i przewidziane w tym przepisie roszczenie odszkodowawcze za szkodę spowodowaną zalewaniem Państwa lokalu, albowiem przepis ten nie ma zastosowania do odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji (uchwała Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 19.02.2013 r. III CZP 63/12), jednakże innym roszczeniem, które przysługiwałoby Państwu z tego tytułu jest roszczenie z art. 415 kodeksu cywilnego, dotyczące naprawienia szkody. Tym samym, poza roszczeniem wymienianym uprzednio przysługuje Państwu również roszczenie o naprawienie szkody wynikające z art. 415 kodeksu cywilnego. Nadmieniam, że w przypadku podjęcia jakichkolwiek kroków na drodze sądowej muszą Państwo należycie zgromadzić materiał dowodowy (zdjęcia, dokumenty, świadkowie), za pomocą którego Państwa roszczenia zostaną odpowiednio wykazane, gdyż to na Państwu ciąży obowiązek udowodnienia twierdzeń (co wynika z art. 6 kodeksu cywilnego i art. 232 kodeksu postępowania cywilnego).

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 września 2016 13:02 Obejrzało: 195 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.