odpowiedzialność za długi byłego męża

Pytanie z dnia 09 maja 2019

Dzień dobry!

Czy odpowiadam za długi byłego męża, współwłaściciela spółki cywilnej, po jego śmierci? Zadłużenie (ZUS za pracowników, podatki) powstało w czasie naszego małżeństwa. Mieliśmy rozdzielność majątkową sporządzoną u notariusza. Czy po odrzuceniu spadku przez dzieci, dług przechodzi na mnie?
Proszę o odpowiedź.

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, że odpowiada Pani za zobowiązania męża jako spadkobierca, o ile nie była Pani wspólnikiem w spółce, a także jeżeli nie odrzuciła Pani spadku po mężu. Zgodnie z art. 864 kodeksu cywilnego wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie za zobowiązania spółki. Wskazać należy, że do masy spadku wchodzą aktywa i pasywa, przy czym podstawowa odpowiedzialność spadkobierców w chwili obecnej ogranicza się do wartości inwentarza pozostawionego przez spadkodawcę. Zakładając, że nie była Pani wspólnikiem spółki cywilnej, że Pani dzieci odrzuciły spadek i poza Panią nie ma innych spadkobierców, a także, że przyjęcie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada Pani za zobowiązania męża do wartości pozostawionego inwentarza solidarnie z pozostałymi wspólnikami spółki cywilnej. Solidarność zobowiązania polega na tym, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Dłużnik spełniający świadczenie wobec wierzyciela ma natomiast roszczenie regresowe w stosunku do pozostałych dłużników solidarnych, w związku z czym ten wspólnik, który spełnił świadczenie ma roszczenie regresowe do pozostałych o zwrot świadczenia spełnionego na rzecz wierzyciela przewyższającego jego część zgodnie z udziałem w spółce. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytania związane z dziedziczeniem oraz zasadami udziału w spółce cywilnej konieczne jest przeanalizowanie stanu faktycznego i prawnego. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 maja 2019 12:22 Zmodyfikowano dnia: 10 maja 2019 12:22 Obejrzało: 252 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Po rozwodzie (były mąż) nie jest Pani w gronie spadkobierców ustawowych. Warto ustalić, kiedy powstały długi - przed czy po ustanowieniu rozdzielności, Czy dokonywaliście Państwo podziału majątku wspólnego po ustanowieniu rozdzielności?

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 maja 2019 17:10 Zmodyfikowano dnia: 11 maja 2019 17:10 Obejrzało: 250 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.