odpowiedzialność za długi partnera
Pytanie z dnia 03 grudnia 2018
Czy moge ponosic jakąś odpowiedzialność za długi mojego partnera? On mieszka ze mna od prawie roku i niedawno dowiedziałam sie ze ma dlugi, komornik juz chyba raz zajął mu konto. On duzo mi o tym nie mówi, bo twierdzi ze to mnie nie dotyczy i on to sam załatwi. Ja sie zaczelam martwic bo od jakiegos czasu zaczely przychodzic listy polecone do mojego partnera z Zusu na moj adres. Jeśli doszłoby do tego, ze komornik przyszedlby do mojego mieszkanie czy mógłby cos zabrac, pomimo ze mieszkanie i cale wyposażenie jest moje a mojego partnera tylko jakiś sprzet i dwa komputery?
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, teoretycznie komornik nie bada, do kogo należy zajmowana ruchomość, tylko uznaje, że jeśli znajduje się w posiadaniu dłużnika, to należy do niego i może dokonać zajęcia takiej ruchomości. Jednym sposobem obrony jest powództwo przeciwegzekucyjne. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Teoretycznie komornik może zająć to co znajduje się we władaniu dłużnika. Władanie to szersze pojęcie niż własność. Art. 845 kpc: § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. § 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej. § 2a. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik może zająć także ruchomości będące we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że przedstawi ona dowód, że ruchomości są jej własnością. § 3. Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych. Jeśli komornik zająłby np. latopa czy telewizor należący do Pani, to można wytoczyć powództwo o zwolnienie rzeczy spod egzekucji.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.