odrzucenie spadku,odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
Pytanie z dnia 20 lutego 2019
Witam serdecznie. Moja babcia zmarła 01/07/2017 roku. Odrzuciłam spadek po zmarłej 28/09/2017r . Mając zalewie 4 letnią córkę zwróciłam się do sądu rodzinnego w Rzeszowie w celu uzyskania zgody na odrzucenie spadku w dniu 17/10/2017 roku. Ponieważ razem z rodziną mieszkamy za granicą wniosek został skierowany do Sądu Rodzinnego w Warszawie. Postanowienia niniejszego sądu uprawomocniło się 22/11/2018 roku. Odpis prawny owego postanowienia został sporządzony w dniu 01/02/2019roku. Moje pytanie jest następujące; Mając ustawowe 6 miesięcy na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka ile czasu mi zostaje po tym jak termin został wstrzymany 17 października 2017roku a odpis prawny przyszedł pocztową 07 lutego 2019 roku i jakie czynności prawny mam podjąć w celu definitywnego odrzucenie spadku mieszkając za granicą? Mam nadzieję że opisałam w miarę zrozumiale obecną sytuację w jakiej się znajduje. Z poważaniem Agnieszka
Joanna Rymarowicz Radca prawny (Od 2012)
Joanna Rymarowicz Radca Prawny
os. Lecha 16/57, 61-293 Poznań
Termin na odrzucenie spadku co do zasady to 6 mieś. od dnia otwarcia spadku. W przypadku małoletniego zgodę na odrzucenie spadku w jego imieniu musi uzyskać jego przedstawiciel ustawowy od sądu rodzinnego. Jeśli dobrze zrozumiałam w opisanym przez Panią przypadku został zachowany 6 miesięczny termin do odrzucenia spadku przez Panią oraz w w/w terminie złożyła Pani wniosek do sądu rodzinnego w sprawie uzyskania zezwolenia na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Procedura skończyła się 22.11.2018 r. - prawomocność postanowienia, a w dniu 7.02.2019 r. sąd doręczył Pani to postanowienie. Zgodnie z orzecznictwem Sadu Najwyższego termin na odrzucenie spadku przez małoletniego przestaje biec w czasie postępowania przed sądem rodzinnym, a oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego należy złożyć niezwłocznie po uzyskaniu zgody. Określenie "niezwłocznie' każdorazowo należy badać w odniesieniu do konkretnego przypadku.W opisanym przypadku jeśli prawidłowo ustaliłam ciąg zdarzeń powinna Pani jak najszybciej złożyć oświadczenie, aby uzyskać ustawowy skutek wyłączenia z grona spadkobierców.
Podziękowałeś prawnikowi
Po uzyskaniu odpisu postanowienia powinna Pani niezwłocznie odrzucić spadek w imieniu córki. Niezwłocznie oznacza, że trzeba to zrobić wtedy kiedy jest to możliwe, bez zbędnego czekania. Najłatwiej będzie jeżeli uda się Pani do notariusza, gdzie złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu córki. Akt powinien zostać opatrzony pieczęcią apostille. Następnie można przetłumaczyć akt na j. polski u tłumacza przysięgłego i wszystkie dokumenty przesłać do sądu spadku. Ewentualnie oświadczenie można złożyć w konsulacie bądź ambasadzie. Życzę powodzenia! i proszę nie zwlekać z podjęciem działań.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.