Odstąpienie od umowy kupna przyczepy kempingowej z powodu licznych wad ukrytych.

Pytanie z dnia 19 maja

Dwa miesiące temu kupiłem przyczepę kępingową która miała być wręcz idealna i jako laikowi też tak się zdawało, dopiero małymi kroczkami zaczynam w niej dopatrywać się dramatu .Sporo usterek naprawiłem a co chwila wychodzą nowe ,jednak okazuje się że przyczepa nie nadaje się do użytku z racji słabej podłogi.Zwróciłem się do sprzedającego o odstąpienie od umowy i usłyszałem że w momencie zakupu byłem pezekonany i wszystko mi się podobało więc jak już kupiłem to mam dać spokuj .Co i jak dalej mogę zrobić ?

Dzień dobry Panu, Jeżeli skutecznie odstąpił Pan od umowy sprzedaży, to do rozliczenia pozostaje uiszczona przez Pana cena za przyczepę. W razie potrzeby jestem gotowa przygotować dla odpowiednie wezwanie. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień, tel.: +48 728 382 525

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 maja 2024 14:52 Zmodyfikowano dnia: 20 maja 2024 14:52 Obejrzało: 69 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeśli w umowie nie wyłączono rękojmi, to przysługuje Panu prawo do zgłoszenia swoich roszczeń. A nawet jeśli umową wyłącza rękojmie to stosownie do art. 564 kodeksu cywilnego - Utrata uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy nie następuje mimo niezachowania terminów do zbadania rzeczy przez kupującego lub do zawiadomienia sprzedawcy o wadzie, jeżeli sprzedawca wiedział o wadzie albo zapewnił kupującego, że wady nie istnieją. W ramach kupującemu rękojmi przysługują co do zasady, alternatywnie cztery uprawnienia, których wybór należy do kupującego: uprawnienie do żądania obniżenia ceny, uprawnienie do odstąpienia od umowy, żądanie wymiany rzeczy na rzecz wolną od wad, żądanie usunięcia wady rzeczy. Złożenie przez kupującego oświadczenia woli o dostąpieniu od umowy, powoduje (co do zasady – z pewnymi wyjątkami opisanymi poniżej) rozwiązanie umowy. Odstąpienie wywołuje skutki ex tunc, umowę uważa się zatem za niezawartą, a strony są zobowiązane do zwrotu wzajemnych świadczeń. Pamiętać jednak należy, że sprzedawca ma możliwość „obrony” przed złożonym oświadczeniem kupującego o odstąpieniu od umowy. Sprzedawca może kwestionować złożone oświadczenie, powołując się na nieistotność wady rzeczy. Zgodnie bowiem z art. 560 § 4 k.c. kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna. Ocena istotności wady niejednokrotnie budzi problemy na gruncie praktycznym i jest najczęściej dokonywana przez sąd.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 maja 2024 17:36 Zmodyfikowano dnia: 20 maja 2024 17:36 Obejrzało: 67 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.