Odszkodowanie.

Pytanie z dnia 22 czerwca 2021

Mam roszczenie odszkodowawcze ze sprawy, która miała miejsce kilkanaście lat temu. Chciałbym powołać się w sądzie na 20 letni okres przedawnienia roszczeń wynikający z art. 442(1) § 2 kc, który mówi, że jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Czy powołując się na ten artykuł przestępstwo (zbrodnia lub występek) musi być stwierdzone wcześniej wyrokiem sądu w postępowaniu karnym czy też sąd w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie i zadośćuczynienie może to swobodnie sam ocenić?

Dzień dobry. Dla zastosowania art. 442(1) § 2 KC, co do zasady, nie jest konieczne aby doszło do uprzedniego skazania sprawcy szkody za zbrodnię lub występek, poza przypadkami kiedy przepis prawa materialnego stanowiący podstawę odpowiedzialności wymaga takiego skazania. Przy braku wyroku skazującego w postępowaniu karnym, sąd cywilny jest uprawniony do dokonania własnej oceny czy popełnione zostało przestępstwo, co wymaga dokonania ustaleń dotyczących istnienia podmiotowych i przedmiotowych znamion przestępstwa i następuje to w oparciu o kryteria przewidziane w przepisach prawa karnego, uznające określone zachowanie za występek lub zbrodnię w momencie zdarzenia wyrządzającego szkodę. (za Komentarz do Kodeksu Cywilnego. red. E. Gniewek, P. Machnikowski, CH Beck, Warszawa 2019.). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 czerwca 2021 14:58 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2021 14:58 Obejrzało: 222 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.P Sąd cywilny jest władny sam ocenić czy zostało popełnione przestępstwo w postępowaniu o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jeżeli potrzebuje Pan(i) pomocy w tej sprawie - jestem do dyspozycji. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 czerwca 2021 17:33 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2021 17:33 Obejrzało: 221 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sąd cywilny sam to ustala, wyrok nie jest konieczny. Zapraszam do kontaktu, zajmuję się takimi sprawami, chętnie pomogę, Piotr Stosio, radca prawny.

Odpowiedź nr 3 z dnia 22 czerwca 2021 18:57 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2021 18:57 Obejrzało: 220 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.