Odwołanie

Pytanie z dnia 28 lipca 2020

Dzień dobry. Miałem kolizje na początku miesiąca. Ubezpieczalnia wypłaciła mi pieniądze, które nie pokrywają całkowitej szkody. Napisałem odwolanie, czy ubezpieczyciel jeśli nie odpowie w ciągu 30dni musi wypłacić mi kwotę którą zażądałem w odwolaniu?

Dzień dobry. Z jednej strony brak odpowiedzi ubezpieczyciela w ciągu 30 dni na odwołanie powinien oznaczać rozpatrzenie sprawy zgodnie z wolą klienta i akceptację jego żądania. Z drugiej strony jednak funkcjonowanie przepisu w obrocie prawnym zinterpretowane zostało inaczej przez Sąd Najwyższy. Zgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2018 r. (III CZP 113/17): Brak odpowiedzi ubezpieczyciela na odwołanie nie oznacza automatycznego uznania roszczeń klienta. Skutkuje tylko przeniesieniem na ubezpieczyciela ciężaru dowodu. To ubezpieczyciel musi w sądzie udowodnić, że roszczenie nie przysługuje lub przysługuje w niższej wysokości. Oznacza to, że ubezpieczyciel w takiej sytuacji nie akceptuje automatycznie żądania ubezpieczonego, a jedynie na ubezpieczycielu ciążą większe obowiązki dowodowe w procesie. Wymieniona uchwała nie stanowi, rzecz jasna, precedensu ale jest wyznacznikiem preferowanej przez Sąd Najwyższy linii orzeczniczej. Sądy niższych instancji w większości stosują się własnie do niej. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 lipca 2020 12:04 Zmodyfikowano dnia: 28 lipca 2020 12:04 Obejrzało: 268 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Po pierwsze z reguły towarzystwo ubezpieczeniowe udziela odpowiedzi na odwołanie. Po drugie nawet, jeżeli by nie udzielili odpowiedzi nie oznacza to, że muszą wypłacić kwotę żądaną w odwołaniu. Towarzytwo ubezpieczeniowe już wyraziło swoje stanowisko w decyzji o wysokości odszkodwania. Jeżeli wypłacona kwota nie pokrywa wysokości poniesionej szkody pozostaje złożenie pozwu do sądu o zapłątę pozostałej kwoty. W tym kontekście ważne jest, czy szkoda była rozliczana kosztorysowo, czy też w oparciu rzeczywiste koszty naprawy (faktury VAT ). Ważne jest również ustalenie - w kontekście nieprecyzyjnych sformułowań- czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą (kiedy wartość naprawy przekracza pewien poziom wartości pojazdu), czy też nie. W przypadku tzw. szkody całkowitej zalecana jest szczegółowa analiza Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, oszacowania wartości pojazdu przed szkodą oraz kosztów naprawy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 lipca 2020 12:38 Zmodyfikowano dnia: 28 lipca 2020 12:38 Obejrzało: 268 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.