Pytanie z dnia 28 września 2016

Ojciec zapisał mi 8 lat wstecz w darowiznie mieszkanie które ja wykupiłam i zapisałam ,ponieważ nie miał pieniędzy a musiał w tydzień wykupić. Mieszkał ze mną opiekowałam sie nim jezdziłam po lekarzach Wyremontowałam dom do czego sie nie dołożył Zmarł w zeszłym miesiącu .Mam jeszcze 2 siostry i brata ,z którym od 17 lat nie utrzymujemy kontaktów, bo byłyśmy wraz z siostrami rodzice też wyzywani nasyłał różne kontrole na nas.3 lata przed śmiercią ojciec się z nim pogodził .A teraz on wystąpił o zachowek z niebotyczną sumą ponad 30 tyś co zrobić żeby mu go nie załacić całe życie do niczego się nie dokładał wręcz jeszcze wyzywał i szkalował a teraz mam mu płacić.Radca prawny powiedział że mam w raz z dziećmi odrzucić sutrudniTo niby ma mu utrudnić wypłatę zachowku ?ale nie rozumiem w czym mu to utrudni?

Za zapłatę zachowku odpowiedzialni są nie tylko spadkobiercy, ale także osoby które otrzymały od spadkodawcy darowiznę doliczaną do spadku. Pani taką darowiznę otrzymała, dlatego odrzucenie spadku może nie pomóc, zwłaszcza jeżeli spadek jest niewielki (ojciec nie pozostawił nic w spadku). Istnieje możliwość żądania oddalenia roszczenia o zachowek ze względu na niezgodność tego roszczenia z zasadami współżycia społecznego lub miarkowania zachowku (jego zmniejszenia) również z tego powodu. Ale nie są to proste sprawy. Z poważaniem Łukasz Obrał

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 września 2016 07:37 Obejrzało: 314 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, Kiedy należy się zachowek Przede wszystkim zachowek będzie należał się, w sytuacji, w której Pani brat nie został powołany do testamentu (czyli był sporządzony testament) lub kiedy zostało danych na tyle dużo darowizn w stosunku do majątku spadkodawcy, że jego udział w dziedziczeniu ustawowym został znacząco uszczuplony. Co do darowizny: Zgodnie z treścią art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku do spadku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku. Niestety więc do kwoty zachowku dochodzonego przez Brata będzie wliczać się cena darowanego Pani mieszkania. Liczy się też to co otrzymał Pani Brat Art. 996. Kc. [Darowizna na rzecz uprawnionego do zachowku]: „Zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku zalicza się na należny mu zachowek. „ Oznacza to, że wszystko co Brat dostał od Państwa Ojca uszczupla kwotę, którą on może dochodzić. Czy zrzeczenie się spadku zwalnia cie z obowiązku świadczenia zachowku? Zrzeczenie się spadku w żaden sposób nie utrudni dochodzenia zachowku. Niestety Brat może być wyłączony od zachowku tylko w razie wydziedziczenia oraz uznania go za niegodnym. Z tego co Pani pisze nie będzie tu jednak przesłanki niegodności. W razie sprawy sądowej należy próbować obniżyć żądaną kwotę zachowku próbując wykazać wszelkie przysporzenia które w ciągu całego życia Brat otrzymał od Ojca. Można też podważać wartość nieruchomości.

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 października 2016 18:12 Obejrzało: 308 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.