Orzeczona separacja małżeńska a rozwód.
Pytanie z dnia 19 stycznia 2021
Małżeństwo ma orzeczoną w trybie procesowym separację małżeńską bez orzekania o winie. Nie zamieszkują razem, nie mają małoletnich dzieci. W związku z tym, że żona chce sobie układać życie z nowym partnerem, jak wygląda w tej sprawie kwestia rozwodu. Czy w związku z tym, że żona w czasie separacji kogoś poznała, może okazać się, że rozwód jest z jej winy, pomimo, że separacja była bez orzekania o winie? Czy najpierw trzeba odwiesić separację, a dopiero wtedy wystąpić o rozwód?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, nie trzeba "odwieszać" separacji. Można od razu złożyć pozew o rozwód. Dla ustalenia, czy jest szansa na orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy żony, konieczne jest ustalenie całego przebiegu małżeństwa. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Trykoszko Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Trykoszko
M. Skłodowskiej-Curie 12 / 1A, 15-097 Białystok
Nie trzeba "odwieszać" separacji, aby wystąpić o rozwód. W mojej ocenie poznanie partnera w trakcie separacji nie powinno mieć wpływu na orzeczenie winy w rozkładzie pożycia. Rozkład pożycia nastąpił w momencie gdy powstały przyczyny separacji. Następcze poznanie partnera (już po separacji) nie mogło więc mieć wpływu na rozkład pożycia małżeńskiego. Nie mogę jednak zagwarantować, że sędzia orzekający w sprawie będzie podzielał ten pogląd. Przykładowo podam, ze Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 09.09.2009 r. (sygn. I ACa 565/09) wskazał: Małżonków po orzeczeniu separacji nie obowiązuje już art. 23 k.r.o. Dyskusyjne jednak jest twierdzenie, że małżonkowie pozostający w separacji nie są obowiązani do wzajemnej wierności. Skoro sensem istnienia instytucji separacji jest restytucja związku małżeńskiego, a obowiązek wierności może znacznie pomóc w realizacji tego celu - w każdym razie z pewnością nie zaszkodzić - obowiązek wierności powinien ciążyć na małżonkach.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.