Pytanie z dnia 21 lutego 2018

otrzymałam aktem notarialnym /wyłączną własność/ darowizną od Taty dom który jest na działce o Jego wyłączności z dożywociem dla Niego i współmałżonki.Tata zmarł. Czy opieka nad mama jest moją wyłącznością.Mam rodzeństwo i też swoje otrzymali.

W tym zakresie należy kierować się treścią aktu darowizny , z czego wynika ,że opieka nad mamą wynika z ustanowionego dożywocia w zamian za darowiznę

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 lutego 2018 22:19 Zmodyfikowano dnia: 21 lutego 2018 22:19 Obejrzało: 429 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, z treści pytania zakładam, że doszło do zawarcia umowy o dożywocie, na podstawie której w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zobowiązała się Pani zapewnić zbywcy i osobie mu bliskiej (mamie) dożywotnie utrzymanie. Jeśli umowa ta nie stanowi inaczej powinna Pani przyjąć zbywcę (tatę) i wskazaną mu osobę bliską (mamę) jako domownika, dostarczać im wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić im odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić im własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Wynika to z art. 908 kodeksu cywilnego. Pozostałe dzieci mamy mają wobec niej obowiązki wynikające z kodeksu rodzinnego, tzw. obowiązki alimentacyjne, które nie są jednak tak szczegółowe, jak te, do których jest Pani zobowiązana osobiście wskutek umowy o dożywocie. Obowiązki ustanowione w umowie o dożywocie powinna Pani wykonywać niezależnie od tego, co otrzymało i jakie czynności podejmuje pozostałe rodzeństwo.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 lutego 2018 23:00 Zmodyfikowano dnia: 21 lutego 2018 23:00 Obejrzało: 428 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.