Pytanie z dnia 21 września 2016

Otrzymałam od mamy mieszkanie za służebność,od czterech lat poważnie choruję i posiadam orzeczenie lekarskie na stałe inwalidztwo obecnie mama chora jest na raka żołądka oprócz tego leczy ją pani psychiatra odbiega od rzeczywistości prawie nic nie pamięta potrafi być agresywna uderzyła mnie uciekłam na klatkę schodową wezwałam pogotowie ponieważ również jestem dializowana i mam cewnik.Bracia moi nie chcą mi pomóc jeden pracuje drugi pracuje w Angli i twierdzą że ja mam obowiązek opiekowania się mamą oraz sama mam na nią łożyć finanse ,w miesiącu sierpniu leżałam w szpitalu na wewnętrznym oddziale i dwa razy na chirurgii również co pół roku jeżdżę do szpitala na kontrolę płuc mam sarkoidozę płucną wczoraj wróciłam ze szpitala ze Szczecina ,ponieważ wiedziałam o tych szpitalach oddałam mamę pod opiekę do Rodzinnego Domu prywatnie sama jestem na rencie a mama ma 1400 emerytury nie posiadam więcej rodziny wymarła bracia mówią że nie wygram z nimi mam sprzedać mieszkanie ,opiekowałam się nią dotychczas choroba mi dalej nie pozwala posiadam również list gdzie jeden z braci wyrzeka się nas w testamencie dawno sporządzonym jest wydziedziczony nawet z zachowku oboje bracia dobrze zarabiają i jak się dowiedział że mama chora na raka nawet ją odwiedził proszę o odpowiedz czy mają obowiązek łożyć na mamy Dom Opieki

Co do zasady, każde z dzieci obowiązane jest łożyć na utrzymanie rodziców, jeśli takiej pomocy potrzebują będąc w niedostatku. Jeśli emerytura mamy nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania w domu pomocy społecznej, może wystąpić z roszczenie o alimenty przeciwko dzieciom.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 września 2016 16:08 Obejrzało: 735 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, w odpowiedzi na Pani pytanie wskazuję, iż zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Oznacza to, że rodzice mogą domagać się alimentów od pełnoletnich dzieci. Najpierw o alimenty rodzice muszą się jednak zgłosić do swoich małżonków, a dopiero potem do dzieci. Dopiero w sytuacji, gdy współmałżonkowie nie są w stanie wywiązać się z obowiązku alimentacyjnego, pełnoletnie dzieci mogą zostać zmuszone do świadczeń finansowych na rzecz rodziców, jeżeli ci żyją w niedostatku, co wynika z art. 133 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Odpowiadając zatem na Pani pytanie wskazać należy, iż Pani rodzeństwo jako dzieci Pani matki są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na jej rzecz jeżeli znajduje się ona w niedostatku. W Pani przypadku istotne znaczenie ma jednak okoliczność, czy otrzymała Pani mieszkanie w ramach służebności, czy w ramach umowy darowizny. Służebność mieszkania jest służebnością osobistą uregulowaną w art. 296-305 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 302 kodeksu cywilnego służebność mieszkania polega na możliwości korzystania z cudzej nieruchomości poprzez zamieszkiwanie w niej oraz korzystanie z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Z kolei umowa o dożywocie polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy (dożywotnikowi) dożywotnie utrzymanie. Umowę o dożywocie regulują art. 908-916 Kodeksu cywilnego. Wracając do meritum, obowiązek alimentacyjny to nie tylko obowiązek łożenia pieniędzy, lecz może polegać również np. na zapewnieniu opieki medycznej i domowej. Idąc dalej, do środków utrzymania należy zaliczyć wszystko, co zaspokaja wszelkie usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej do alimentacji. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego „mówiąc o usprawiedliwionych potrzebach, należy przyjąć, że z samego charakteru świadczeń alimentacyjnych wynika, iż ich celem jest zaspokojenie potrzeb bieżących” (uchwała SN z dnia 5 lipca 1995 r., III CZP 86/95), czyli takich jak: wyżywienie, ubranie, zapewnienie opieki, itp. W Pani przypadku, jeżeli Pani mama cierpi m. in. na zaburzenia psychiczne, aby wystąpić do sądu z roszczeniem w przedmiocie alimentów musiałaby Pani w pierwszej kolejności ubezwłasnowolnić całkowicie Pani mamę i wówczas zostać jej opiekunem prawnym (art. 13 § 1 kodeksu cywilnego). Sprawy o ubezwłasnowolnienie należą do właściwości sądów okręgowych (art. 544 kodeksu postępowania cywilnego), a Pani jako krewna w linii prostej jest uprawniona do złożenia takiego wniosku (art. 545 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania cywilnego). W takiej sytuacji, jeżeli Pani mama zostanie ubezwłasnowolniona całkowicie, a Pani zostanie opiekunem prawnym, to wówczas będzie Pani przysługiwało uprawnienie do wystąpienia w imieniu mamy o alimenty na jej rzecz.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 września 2016 22:13 Obejrzało: 733 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.