Pytanie z dnia 02 października 2017
Otrzymałem listownie (polecony) wypowiedzenie umowy o pracę. Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim i w dniu wystawienia zwolnienia miałem ciągłość L4.
W dniu wystawienia zwolnienia, wracając z wizyty w szpitalu, wstąpiłem do zakładu pracy w celu powiadomienia zwierzchnika o mojej sytuacji zdrowotnej i wtedy próbował mi on wręczyć wypowiedzenie, którego nie podpisałem informując go o ciągłości zwolnienia L4. Było to 26.09.2017, a list otrzymałem 02.10.2017.Proszę o informację czy wypowiedzenie jest zasadne.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jeśli w chwili wypowiedzenia umowy przebywał Pan na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie miał podstaw do wypowiedzenia umowy, a Pan może się odwołać od wypowiedzenia do sądu pracy. Proszę jednak pospieszyć się z odwołaniem, gdyż w tej sytuacji dla bezpieczeństwa należy przyjąć, że termin do jego złożenia zaczął biec dnia 26.09.2017 r., kiedy odmówił Pan potwierdzenia odebrania wypowiedzenia. Jeśli potrzebuje Pan pomocy w przygotowaniu odwołania, mogę pomóc. W razie chęci skorzystania z usług mojej kancelarii w tym zakresie, uprzejmie proszę o kontakt mailowy pod adresem: ulewicz.kancelaria@onet.eu celem ustalenia szczegółów realizacji zlecenia. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Danuta Janiszewska Radca prawny (Od 2011)
Kancelaria Radcy Prawnego Danuta Janiszewska
Komandorska, 69, 80-299 Gdańsk
Jeżeli w dniu doręczenia Panu wypowiedzenia , był Pan na zwolnieniu lekarskim, to wypowiedzenie jest nieskuteczne , bowiem zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca nie może zwolnić pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim . Jeżeli pojawił się Pan w pracy tylko po to , aby przekazać zwolnienie lekarskie, a pracodawca Panu chciał wręczyć zwolnienie, a właściwie można powiedzieć wręczył, poprzez złożenie oświadczenia, to zgodnie z orzecznictwem takie wypowiedzenie jest nieskuteczne. Pana problem jednak może być bardziej skomplikowany, i należałoby się szczegółowo zapoznać z czynnościami, które zostały dokonane przez obie Strony oraz z faktem czy pozwalało by to na faktyczne stwierdzenie o niezasadności wypowiedzenia. Nadto, jeśli pracodawca uważa, że rozwiązał z Panem umowę, to ma Pan 21 dni od dnia kiedy pracodawca próbował Panu wręczyć wypowiedzenie, aby złożyć odwołanie do Sądu Pracy i wskazać w nim dlaczego uważa Pan, że nie doszło do rozwiązania umowy o prace.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.