Pytanie z dnia 09 lipca

Partner zapłacił za zakup auta dla mnie ( dokonał przelewu że swojego konta na konto sprzedającego), jednak umowę ze sprzedającym auto podpisałam ja. Umówiliśmy się z partnerem że co.miesiac będę mu spłacać w ratach kwotę za auto (przelewami z mojego konta na konto partnera). W jaki sposób można się zabezpieczyć na przyszłość (np.w przypadku rozstania, czy partner mógłby domagać się jeszcze raz spłaty auta?

Dzień dobry, należy spisać stosowną umowę. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 lipca 2024 16:10 Zmodyfikowano dnia: 10 lipca 2024 16:10 Obejrzało: 39 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz. Pani Ustna umowa, którą zawarła Pani z partnerem posiada cechy pożyczki, która może być zawarta zarówno ustnie jak i na piśmie. Możecie Państwo spisać umowę, w której zostanie wskazana zarówno pożyczona kwota, cel pożyczki, harmonogram spłat rat oraz informacja o tym czy ewentualne rozstanie wpływa na skrócenie umowy i konieczność spłaty pozostałej do zapłaty kwoty czy też np. pomimo rozstania pożyczka jest nadal spłacana przez Panią w ratach. Jednak przede wszystkim w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń na przyszłość powinna Pani zabezpieczać potwierdzenia płatności każdej z rat np. na rachunek bankowy partnera. W sytuacji spłat całości pożyczonej kwoty może Pani zwrócić się do partnera o spisanie oświadczenia, w którym potwierdza, że cała kwota została zwrócona. Gdyby natomiast pomiędzy Państwem doszło do zmiany warunków umowy w ten sposób, że partner nie będzie żądać od Pani zwrotu środków w ratach, to wówczas można potraktować umowę jako darowiznę, którą można potwierdzić na piśmie, ewentualnie potraktować samochód jako współwłasność w stosunku do spłaconych udziałów. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu. A.Smyk (adw.annaluizasmyk@gmail.com, nr tel. 509 856 065)

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 lipca 2024 20:16 Zmodyfikowano dnia: 10 lipca 2024 20:16 Obejrzało: 38 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.