Pełnomocnictwo od osoby chorej

Pytanie z dnia 09 kwietnia 2019

W jaki sposób można reprezentować interesy osoby starszej chorej na Alzheimera z którą jest utrudniony i ograniczony kontakt?

Dzień dobry, w takiej sytuacji- w zależności od stadium choroby, może się okazać konieczne ubezwłasnowolnienie chorej. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 kwietnia 2019 11:55 Zmodyfikowano dnia: 10 kwietnia 2019 11:55 Obejrzało: 603 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, można reprezentować taką osobę po uzyskaniu orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym, a następnie ustanowieniu opiekuna dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie może wystąpić małżonek osoby, której dotyczy taki wniosek, jej krewni w linii prostej (tj. dzieci, rodzice) oraz rodzeństwo, jej przedstawiciel ustawowy. Podstawą do ubezwłasnowolnienia całkowitego jest choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy albo innego rodzaju zaburzenia psychiczne pod warunkiem że osoba ta nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Kolejnym krokiem po uzyskaniu orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym jest wystąpienie do sądu opiekuńczego (rejonowego) o ustanowienie dla niej opiekuna.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 kwietnia 2019 15:51 Zmodyfikowano dnia: 10 kwietnia 2019 15:51 Obejrzało: 602 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.