Pytanie z dnia 11 września 2018

Piszę do Państwa prosząc o poradę. Moja mama ma w akcie notarialnym zapisany obowiązek dozywotnej opieki nad byłą żoną mojego dziadka. Nie jest ona w akcie sprecyzowana. Ma ona również zapewnione swobodne poruszanie się po części domu i jego obejściu.

Tu chcę zaznaczyć, że mama z nią nie mieszka, tylko dojeżdża do niej 2 razy w tygodniu z innej części miasta.

Mama jest zmuszona przeprowadzić się w inną część kraju, więc nie będzie mogła w takiej sytuacji 'doglądać' tej pani. W jaki sposób można rozwiązać taki problem?

Dzień dobry, aby można było odpowiedzieć na postawione pytanie, trzeba się zapoznać z aktem notarialnym, o którym mowa w pytaniu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 września 2018 13:35 Zmodyfikowano dnia: 11 września 2018 13:35 Obejrzało: 278 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Można zapewnić pomoc osoby trzeciej lub rozwiązać dożywocie albo zamienić na rentę (mama wypłacałaby określone pieniądze tej pani co miesiąc). Obowiązki mamy reguluje art. 908 i następne kodeksu cywilnego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 września 2018 20:54 Zmodyfikowano dnia: 11 września 2018 20:54 Obejrzało: 275 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Przedstawiona sprawa wymagałaby zapoznania się z aktem notarialnym. Jeśli jednak jest w nim zawarta umowa dożywocia, to można albo zapewnić opiekę ze strony innej osoby, albo zastosować art. 913 k.c.: § 1. Jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień. § 2. W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie. R.pr. Anna Godlewska-Chorąziak kancelaria@agodlewskachoraziak.pl

Odpowiedź nr 3 z dnia 12 września 2018 09:19 Zmodyfikowano dnia: 12 września 2018 09:19 Obejrzało: 273 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.