Plan zagospodarowania przestrzennego.

Pytanie z dnia 30 marca 2021

Witam, mieszkamy na terenie zabudowy jednorodzinnej (wg. Planu zagospodarowania przestrzennego). Sąsiad prowadzi działalność gospodarczą - produkcję. Produkcja jest głośna ( maszyny, wentylatory - działają 24 h/7) Z roku na rok produkcja jest coraz bardziej głośna, uciążliwa. Co w takiej sytuacji można zrobić, gdzie się zwrócić.

Dzień dobry. 1. Opisane uciążliwe naruszenia Państwa swobodnego i niezakłóconego korzystania z nieruchomości stanowią tzw. immisje. Zaprzestania albo ograniczenia immisji (a także odszkodowania za nie) można dochodzić przede wszystkim na drodze postępowania cywilnego. 2. O zakłócaniu spokoju można także zawiadomić jednostkę Policji. 3. Możliwe jest także podjęcie działań na drodze administracyjnej. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności i okoliczności sprawy mogą Państwo domagać się podjęcia kontroli m.in. przez Inspekcję Ochrony Środowiska albo Państwową Inspekcję Sanitarną itp. 4. Natomiast jeżeli działalność sąsiada narusza ustalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego to mogą Państwo skierować skargę na przedsiębiorcę do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta z wnioskiem o podjęcie działania w trybie art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. o nakazanie właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości wstrzymania użytkowania terenu niezgodnego z MPZP). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 31 marca 2021 11:48 Zmodyfikowano dnia: 31 marca 2021 11:48 Obejrzało: 429 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Zgodnie z Kodeksem cywilnym: Art. 144 [Immisje] Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Należy wezwać sąsiada na piśmie, aby zaprzestał zakłócania spokoju a jeśli nie posłucha - wytoczyć sprawę cywilną. Warto też się postarać o ekspertyzę określającą przekroczenie norm hałasu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 31 marca 2021 20:12 Zmodyfikowano dnia: 31 marca 2021 20:12 Obejrzało: 426 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.