Pytanie z dnia 21 października 2015
Pod moją (usprawiedliwioną) nieobecność na rozprawie, sąd wydał wyrok o rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, obarczając mnie kosztami sądowymi i kosztami prawnika wynajętego przez pozywającego. W korespondencji nie otrzymałem żadnego uzasadnienia wyroku. Poprosiłem w sprzeciwie, o wyznaczenie nowego terminu. Termin został wyznaczony nadzień, w którym przebywałem w szpitalu o czym poinformowałem sąd. Przesłano mi wyrok podtrzymujący ponownie bez żadnego uzasadnienia. Pytania.
Czy można w korespondencji nie uzasadniać wyroku ?
Dlaczego nie powtarza się rozpraw pomimo uzasadnionych nieobecności ?
Czy można zasądzić rozdzielność z datą wsteczną, jeżeli jest to ewidentnie na korzyść pozywającego ?
Czy można nie uzasadnić odrzucenia sprzeciwu ?
Dlaczego muszę płacić za to, że pozywający nie potrafi przedstawić przed sądem swoich racji i musi do tego wziąć prawnika ?
Damian Stawski Radca prawny (Od 2015)
ALTA PENTUT Kancelaria Radcy Prawnego Damian Stawski
Południowa 14, Mrowino, 62-090 Poznań
Witam, w terminie 7 dni od otrzymania orzeczenia należy złożyć w sądzie wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia - sąd nie sporządza uzasadnienia bez wniosku poza przewidzianymi przez prawo przypadkami. Nie każda uzasadniona nieobecność powoduje odroczenie rozprawy, a w razie nieobecności strony na rozprawie przewodniczący lub wyznaczony przez niego sędzia sprawozdawca przedstawia jej wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy. Rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć. Można zasądzić rozdzielność z datą wsteczną. W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez radcę prawnego lub adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w przepisach i wydatki jednego pełnomocnika, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony. Gdyby i Pan skorzystał z usług profesjonalnego pełnomocnika uniknąłby Pan wielu błędów i być może orzeczenie nie było dla Pana tak niekorzystne. Zachęcam do kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.