Podatek

Pytanie z dnia 04 sierpnia 2020

Szanowni Państwo,
proszę uprzejmie o poradę w następującej sprawie:
Zostałam spadkobiercą w części 3/20 majątku po moim zmarłym ojcu na mocy postanowienia z dnia 30.03.2017 r. Niedługo po tej rozprawie zrzekłam się wraz z rodzeństwem naszej części majątku na rzecz matki, tak, że całość spadku po postanowieniu z dnia 31.05.2017 należała wyłącznie do niej. Matka, 2 siostry i brat mieszkają na stałe w wymienionej nieruchomości, która jest przedmiotem spadku. Ja i drugi brat jesteśmy zameldowani gdzie indziej.
W związku z tym, że zrzekłam się (wraz z rodzeństwem) spadku, nie z złożyliśmy odpowiedniej deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego. Moja Matka nie wiedziała też o obowiązku złożenia deklaracji. Po upływie pół roku od daty postanowienia minął nam okres ulgi podatkowej wg. przepisów.
Po ponad 3 latach od rozprawy dostaliśmy wszyscy (razem z Matką) wezwanie do obowiązku zeznania podatkowego za przyznany nam spadek, każdy w swojej części, co też uczyniliśmy. Następnie wszyscy dostaliśmy pismo z obowiązkiem zapłaty należnego podatku za udział w majątku.
Mam pytanie do Państwa, czy mam z rodzeństwem obowiązek zapłaty tego podatku, kiedy majątek należy już wyłącznie do Matki? Nie sprzedaliśmy Matce swojej części majątku, tylko zrzekliśmy się go na jej korzyść, więc nie powiększyliśmy tym swojego majątku. Dlaczego mamy płacić podatek za nieruchomość, która do nas prawnie już nie należy? Czy jest jakaś luka w prawie, czy może jest przepis, który zwolni nas z obowiązku zapłaty?
Z góry dziękuję za rzetelną opinię w tej sprawie. Pozdrawiam.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.