Podatek od sprzedaży udziału nieruchomości nabytej w spadku.
Pytanie z dnia 30 kwietnia 2024
Dobry wieczor .
Moja siostra (zmarła w roku 2023) upoważnila mnie w ramach testamentu w calosci do jej spadku.
Siostra byla wspolwlascicielem mieszkania w ułamku 1/2.. drugie tyle posiadał jej małżonek ktory zmarl w 2008r. Nie posiadali dzieci .mieszkanie nabyli w roku 2007.Na podstawie aktu dziedziczenia sporzadzonym w roku 2023 stałam sie współwłaścicielem mieszkania . W roku 2024 postanowieniem sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym mężu siostry w ramach dziedziczenia po siostrze odziedziczylam 1/2 z polowy jej męża.tym samym jestem współwłascielem mieszkania w ulamku 3/4. Pozostale 1/4 posiadaja spadkobiercy zmarłego męża mojej siostry.sa to siostrzenice.zamierzam u notariusza spisac z tymi siostrzenicami umowe zniesienia współwłasności poprzez wykupienie od nich ich udziałów. w tej kwestii wszyscy oni są zgodni razem ze mną. Nastepnie będąc jedynym właścicielem mieszkania zamierzam je od razu sprzedać. Moje pytania są następujące :
1. Czy przy sprzedazy mieszkania jako własciciel odziedziczonej nieruchomosci w udziale 3/4 zaplace podatek dochodowy 19% tylko od tej 1/4 czesci nabytej nieruchomosci od pozostałych spadkobierców..
2.czy do okresu 5 lat po ktorym spadkobierca moze sprzedac odziedziczona nieruchomosc wlicza sie rowniez okres posiadania tej nieruchomosci przez spadkodawcę.przypomne ze mieszkanie siostra ze swoim mężem nabyli w roku 2007.
3. Czy od przychodu 1/4 wartosci sprzedanego mieszkania moge sobie odĵać koszt ktory poniosłam na wykupienie udzialow od spadkobierców.np sprzedałam mieszkanie za 200 tys zl . 1/4 tej ceny to 50 tys . Koszt ktory ponioslam zeby nabyc udzialy od spadkobierców to 30 tys . Czyli podatek 19% zapłace od kwoty stanowiacej różnicę miedzy 50 tys a 30 tys ?.prosze o odpowiedz
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Tak, w opisanej sytuacji nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia odziedziczonego udziału w nieruchomości, a jedynie będzie Pani musiała zapłacić podatek z tytułu zbycia udziału w nieruchomości uzyskanego w efekcie działu spadku dokonanego poprzez spłatę pozostałych spadkobierców. 2. Tak, w stosunku do odziedziczonego przez Pania udziału w nieruchomości - bieg 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozpoczął się w momencie nabycia tych udziałów przez spadkodawcę. W związku z tym, zbycie tego udziału nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy. Zasada ta obowiązuje w stosunku do nieruchomości odziedziczonych po dacie 1 stycznia 2019 r., czyli ma zastosowanie w Pani sytuacji. 3. Tak, podatek należy zapłacić od zysku kapitałowego, czyli opisanej przez Panią różnicy w cenie nabycia oraz sprzedaży udziału. 4. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że zgodnie z aktualnymi interpretacjami podatkowymi KIS możliwość uniknięcia podatku dochodowego od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości nie dotyczy sprzedaży udziału w spadku na rzecz innego spadkobiercy. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt. tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.