Pytanie z dnia 29 września 2017
Podobno przy umowie o pracę (na czas określony) komornik nie może zająć całego wynagrodzenia, a tylko do kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, czyli do kwoty równej wysokości minimalnej płacy, czyli 2000 zł brutto (1459 zł netto). Czy to prawda i jeśli tak to czy są jakieś wyjątki od tego? Czy obejmuje to również zakłady pracy chronionej, dla osób niepełnosprawnych? A co można zrobić jeśli komornik zabiera więcej i zostawia na koncie mniejszą kwotę niż 1459zł? I czy dłużnik może zmienić komornika?
Damian Stawski Radca prawny (Od 2015)
ALTA PENTUT Kancelaria Radcy Prawnego Damian Stawski
Południowa 14, Mrowino, 62-090 Poznań
Dzień dobry, wyjątek stanowią świadczenie alimentacyjne, które mogą być dokonywane do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Jeśli komornik łamie przepisy dotyczące potrąceń należy złożyć skargę na czynności komornika bezpośrednio do sądu lub za pośrednictwem komornika w zależności od daty wszczęcia egzekucji.
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Okoniewski Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Michał Okoniewski
Królowej Jadwigi 25/1, 64-100 Leszno
Komornika wybiera wierzyciel, chyba że sprawa dotyczy egzekucji z nieruchomości. Komornik może zabrać nawet 60% wynagrodzenia, w przypadku egzekucji alimentów. Kwotę minimalnego wyangrodzenia komornik powinien pozostawić na rachunku dłużnika. W przypadku naruszenia Pana praw może złożyć Pan skargę na czynności komornika.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.