Pytanie z dnia 15 czerwca 2020
Podpisałem umowę z firmą pożyczkową. Jedynym źródłem dochodu jest dochód z działalności dlatego jako klient występuję ja jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, W umowie wpisany jest zarówno NIP jak i PESEL
W jednym z pkt. umowy wpisane jest że pożyczka udzielona na cele działalności gospodarczej chociaż przed podpisaniem umowy chciałem pożyczkę dla osoby fizycznej nie dla firmy. W innym pkt. umowy jest zapis, o całkowitej kwocie do zapłaty przez konsumenta. Teraz firma odmawia mi zwrotu części prowizji z uwagi, że nie jest to kredyt konsumencki. Moje zastrzeżenie budzi sama konstrukcja umowy zawierająca wszystkie dane zarówno osoby fizycznej jak i przedsiębiorcy, chociaż dla jednoosobowych działalności udzielany jest tez kredyt konsumencki.Fakt że raz jestem traktowany jako konsument, a raz jako przedsiębiorca, w mojej ocenie pozwala firmie na dowolność. interpretacji.Kredyt został przeznaczony na cele konsumpcyjne, czy przy takich niejednoznacznych zapisach jest możliwość podważenia tych zapisów, ponieważ zastanawiam się nad skierowaniem sprawy do Sadu.
Krzysztof Lange Radca prawny (Od 2004)
Lange Kancelaria Prawna Spółka Partnerska Radcowie Prawni
Dominikańska 9, 87-100 Toruń
Dzień dobry, generalna zasada wynikająca z Kodeksu cywilnego mówi o tym, że umowę należy odczytywać w taki sposób, aby był zgodny z zamiarem stron nie zaś z literalnym brzmieniem poszczególnych zapisów. Jeżeli jest Pan w stanie wykazać, jaki był Pański zamiar oraz na co zostały przeznaczone środki to istnieje możliwość podważenia zapisów umownych. Na pewno koniecznym byłoby bardziej szczegółowe zapoznanie się ze sprawą oraz przeanalizowanie umowy, niemniej zasadność Pańskich roszczeń z całą pewnością nie jest wykluczona.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.