Podszywanie się na koncie społecznościowym.
Pytanie z dnia 10 lutego 2021
Witam, przez 3 miesiące podszywałam się pod chłopaka używając jego zdjęć wziętych z instagrama, nie był on tego świadomy. Pisałam z dziewczyna, która dostawała te zdjęcia. Dane osoby zostały zmienione. Po wszystkim przyznałam się osobie, od której zabrałam zdjęcia, że miała miejsce taka sytuacja, on powiedział mi, że nie będzie zgłaszał sprawy na policję i ze dla niego sprawa została wyjaśniona, przyjął również przeprosiny. Jednak ta dziewczyna chce zgłosić sprawę na policję. Jakie groza mi konsekwencje?
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Witam Przepis kodeksu karnego, który to normuje : art. 190a § 2 kodeksu karnego za podszywanie się pod inną osobę poprzez wykorzystanie jej wizerunku lub innych danych osobowych grozi do trzech lat więzienia. Sprawca musi jednak działać w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Działanie Pani można podciągnąć pod szkodę osobistą - wszystko zależy od zeznań dziewczyny i Pani wyjaśnień. W razie potrzeby podjęcia obrony zapraszam do mojej Kancelarii Adwokackiej w Krakowie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym terminu konsultacji z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl 501-864-044
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Trykoszko Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Trykoszko
M. Skłodowskiej-Curie 12 / 1A, 15-097 Białystok
Zgodnie z art. 190a par. 1 kk Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Zgodnie z par. 2: Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Zgodnie natomiast z par. 3: Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego. W konsekwencji należy uznać, że dziewczyna do której Pani pisała nie jest osobą pokrzywdzoną, a przez to nie może złożyć wniosku o Pani ściganie. Jeśli złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, organy ścigania winny odmówić wszczęcia postępowania ze względu na brak wniosku uprawnionego.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.