Podział działki i zniesienie współwłasności.

Pytanie z dnia 08 grudnia 2020

30 lat temu zmarli dziadkowie. Od tego czasu spadkobiercy nie mogli dojść do porozumienia w sprawie podziału majątku. Na chwile obecną jest 6-ciu spadkobierców, którzy mają procentowy udział w spadku. Są domówieni co do zgodnego podziału spadku, ale jedna działka jest konfliktowa. Jest to działka rolna V klasy o pow. 3600 m2 i chcemy ją podzielić na dwie części. Działka znajduje się zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w strefie przeznaczonej pod rolnictwo i zalesienie położona jest przy asfaltowej drodze, za którą znajdują się działki będące zgodnie z planem w strefie przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną.
Moje pytanie: czy można przedmiotową działkę podzielić na rozprawie w sądzie o zgodny dział spadku i zniesienie współwłasności. Moje wątpliwości wynikają z przepisu zawartego w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, który mówi że działka rolna nie może być mniejsza niż 0,3h.

Dzień dobry. 1. W sytuacji, w której podział danego składnika majątku nie będzie fizycznie możliwy (a tak najprawdopodobniej będzie w tym przypadku ze względu na przytoczoną w pytaniu zasadę) sąd może orzec albo o przeniesieniu danego składnika majątku na jednego spadkobiercę z obowiązkiem spłaty pozostałych, albo o licytacji danego składnika i podziale tak uzyskanej kwoty pomiędzy spadkobierców. 2. Podział działki rolnej, w efekcie którego powstanie działka mniejsza niż 0,3 ha jest możliwy tylko wyjątkowo np. w sytuacji, w której uzyska się dla działki warunki zabudowy. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 grudnia 2020 22:10 Zmodyfikowano dnia: 8 grudnia 2020 22:10 Obejrzało: 243 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.