Podział majątku po rodzicach. Spłata rodzeństwa.

Pytanie z dnia 03 czerwca

Mam 60 lat i jestem na emeryturze. Przez ponad 40 lat mieszkałam z rodzicami i opiekowałam się nimi samodzielnie, zajmując się gotowaniem, sprzątaniem, robieniem zakupów, praniem oraz opieką w chorobie. Kilka lat temu moi rodzice zmarli, nie pozostawiając testamentu. W skład ich majątku wchodzi mieszkanie, w którym nadal mieszkam.
Obecnie moje rodzeństwo domaga się, abym spłaciła ich w kwocie odpowiadającej obecnej wartości nieruchomości. Nie posiadam takich środków finansowych ani oszczędności. Nie stać mnie na spłatę i uważam, że żądają za wiele. Chcę mieszkać w tym mieszkaniu do śmierci. Rodzeństwo chce pozwać mnie, abym ich spłaciła lub mieszkanie zostało sprzedane.
Jakie są możliwe scenariusze w mojej sprawie?
W jakiej maksymalnej kwocie rodzeństwo może domagać się spłaty? Czy sąd może mnie zmusić do sprzedaży mieszkania.
Czy jako osoba, która przez lata opiekowała się rodzicami, mogę ubiegać się o większy udział w spadku?
Czy istnieją przepisy prawne, które chronią mnie jako długoletniego opiekuna rodziców przed koniecznością spłaty rodzeństwa?
Czy jest możliwość, aby sąd przyznał mi prawo do zamieszkania w tym mieszkaniu bez konieczności spłaty rodzeństwa?
Jakie kroki prawne mogę podjąć, aby zabezpieczyć swoje prawa do mieszkania?

Dzień dobry, jeśli rodzice zmarli, nie spisując testamentów, to dziedziczy Pani razem z rodzeństwem, a Państwa udziały są równe. Rodzeństwo może się domagać przeprowadzenia działu spadku i spłaty swoich udziałów według aktualnej wartości. Jeśli żadne z Państwa nie będzie miało możliwości spłacić pozostałych współwłaścicieli, sąd może dokonać działu spadku przez sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanej sumy. Jeśli poniosła Pani jakieś nakłady na majątek spadkowy, może domagać się ich rozliczenia. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 czerwca 2024 09:25 Zmodyfikowano dnia: 4 czerwca 2024 09:25 Obejrzało: 49 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. W sytuacji, w której Pani rodzice nie pozostawili testamentów - do dziedziczenia powołane zostały wszystkie ich dzieci w częściach równych. 2. Jeżeli nie dojdziecie Państwo do porozumienia w sprawie działu spadku, to sprawa będzie musiała zostać przeprowadzona przed sądem. Po uzyskaniu postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, które ustali krąg spadkobierców - każdy ze spadkobierców będzie mógł wnieść o sądowy dział spadku i złożyć swoją propozycję sposobu tego działu. Do sposobów działu należy (biorąc za przykład nieruchomość wchodzącą w skład spadku) - fizyczny podział nieruchomości, przekazanie nieruchomości jednemu spadkobiercy ze spłatą udziałów pozostałych spadkobierców po cenach rynkowych, sprzedać nieruchomości na wolnym rynku albo na licytacji i podział uzyskanej ceny. To, który spadkobierca przekona sąd do danego sposobu działu zależy od siły przekonywania użytych przez niego argumentów. Do argumentów tych należy m.in. możliwości finansowe pozwalające na spłatę pozostałych spadkobierców oraz fakt zamieszkiwania w nieruchomości. 3. W grę wchodzi tu spłata udziału w nieruchomości danego spadkobiercy po cenach rynkowych. 4. Tak, sąd może wydać orzeczenie o licytacji komorniczej nieruchomości ze wszelkimi tego konsekwencjami. 5. W postępowaniu o dział spadku można podnieść także kwestię opieki nad spadkodawcą. Sąd ma bowiem możliwość miarkowania wysokość ewentualnej spłaty na tej podstawie. W praktyce jednak takie działanie jest skuteczne rzadko, z tego powodu, że należy tutaj raczej wystąpić z osobnym roszczeniem regresowym na podstawie art. 140 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W postępowaniu o dział spadku może Pani natomiast domagać się rozliczenia nakładów (czynsz, opłaty administracyjne, podatek od nieruchomości itp.), które poniosła Pani na majątek spadku, co zmniejszy spłaty. 7. Istnieje także możliwość dochodzenia uznania danego spadkobiercy przez sąd za niegodnego dziedziczenia (usunięcia go z kręgu spadkobierców uprawnionych do spadku) jeżeli uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 czerwca 2024 11:26 Zmodyfikowano dnia: 4 czerwca 2024 11:26 Obejrzało: 45 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.