Podział majątku po rozwodzie.

Pytanie z dnia 05 listopada 2022

Dzień dobry
Sprawa moja to kilkuletni podział majątku po rozwodzie od 2016r.
Mój exmaz składal wniosek o podział do sądu rejonowego podług nakładów by podzielić wspólne mieszkanie Chce 75 procent M dla siebie ponieważ przed ślubem posiadał mieszkanie swoje które sprzedaliśmy w czasie trw. małżeństwa i on dostał przelew na swoje konto zaraz przed kupnem wspólnego naszego M . Tam wpływały pieniądze też od mojej nieżyjące babci ale w mniejszych kwotach i były dokonywane wpłaty by zebrać odpowiednią kwotę i zrobic ogólny przelew na zakup naszego M.Tak się stało w 2001r. Exmaz dostarczył historię tego konta bankowego do sądu o podział.
Zaraz po sprzedaży jego mieszkania kupiliśmy nasze wspólne M i on podpisał w akcie not zakupu tego M że kupujemy je za pieniądze dorobkowe na zasadzie wspólności majątkowej.
Były mój adwokat w obecnej sprawie o podziial zrobił udziały, potem napisał wniosek o nakłady na zakup naszego M i na jego remonty
Pytanie jest takie: Co się stanie jeśli wycofam wniosek o nakłady na sam zakup naszego M bo przecież exmaz podpisał w akcie not że jest wspólność majątkowa i ja chcę tego bronić.l Jaki skutek odniesie wycofanie tego wniosku o naklady na zakup? Co może zrobić sąd w takiej sytuacji? Czy to dobrze że wycofam ten wniosek?
Wniosek o nakłady z mojego osobistego majątku na remont
naszego M zostawiam i chce udowadniać. Zaznaczam że nie było żadnej intercyzy przedmałżeńskiej
Proszę bardzo o konkretne odpowiedzi na moje zapytaniea bo wydaje mi sie że aby bronić aktu not zakupu M nie można robić nakładów na jego zakup.. Może się mylę Nie wiem Nie mam prawnika i proszę jeszcze raz o konkretną odpowiedź i jakie możliwości ma sąd w takiej sytuacji? I jak to wtedy podzieli? Zaznaczam że już Sąd wysłal do mojej cioci pytania o nakłady na mieszkanie i trzeba na nie odpowiedzieć. To są pytanie o wszystkie nakłady Jestem bardzo zaniepokojona ta sytuacja bo chce bronić swojej połowy podług aktu not.
z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.i proszę mnie nie odsyłać do innych prawników bo zostali bardzo mało na odpowiedzi .
Patrycja

Dzień dobry, niestety bez zapoznania się z aktami postępowania i przedłożonymi przez Państwa dowodami, nie sposób udzielić rzetelnej porady. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 listopada 2022 09:38 Zmodyfikowano dnia: 7 listopada 2022 09:38 Obejrzało: 132 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Ma Pani prawo zmienić stanowisko w sprawie - dokonać jego modyfikacji. Jeżeli były mąż podtrzymuje swoje wnioski, sąd będzie procedował zgodnie z wnioskami uczestników postępowania i rozstrzygnie w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy. A zatem zmiana stanowiska nie spowoduje tego, że Sąd nie będzie badał pochodzenia środków na zakup mieszkania (zgodnie z wnioskiem byłego męża). W tej i podobnych sprawach, strony często błędnie zakładają, że akt notarialny i zawarte w nim oświadczenia przesądzają o tym, do kogo należy mieszkanie nabyte w czasie trwania wspólności małżeńskiej. Fakt, iż nieruchomość zgodnie z aktem notarialnym jest własnością obojga małżonków, wcale nie oznacza, że rzeczywiście tak jest. W orzecznictwie Sądu Najwyższego zwrócono uwagę, że o zaliczeniu poszczególnych przedmiotów do majątku wspólnego małżonków nie decydują złożone przez nich oświadczenia, że nabywany przedmiot wchodzi w skład określonej masy majątkowej, gdyż samo takie oświadczenie nie może wyłączać skutków na podstawie art.. 31-34 kro. Przepis art. 31 kro stwarza jedynie domniemanie faktyczne przynależności do majątku wspólnego przedmiotów majątkowych nabytych w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich, a przynależność tych przedmiotów do majątku osobistego jest zobowiązany udowodnić zainteresowany małżonek. O tym, co składa się na osobisty majątek małżonków przesądza art. 33, a nie wola czy wyobrażenia któregokolwiek z małżonków. Pochodzenie środków na zakup może przesądzić o tym, czy w istocie mieszkanie zostało sfinansowane z majątku wspólnego czy z majątku osobistego małżonka.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 listopada 2022 11:10 Zmodyfikowano dnia: 9 lutego 2023 20:42 Obejrzało: 125 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.