Podział majątku przy rozwodzie.
Pytanie z dnia 29 października 2020
Witam. Mam pytanie odnośnie podziału majątku przy rozwodzie. A konkretnie kupiłem samochód czy on będzie dzielony na pół?! I jak z moimi środkami na koncie bankowym czy też będą dzielone? Jeżeli tak to czy można tego jakoś uniknąć?! Mam zamiar wystąpić też o unieważnienie małżeństwa bo mam ku temu parę powodów. Z tego co się dowiadywałem to przy unieważnieniu nie ma żadnych alimentów do płacenia?!
Marcin Kozłowski Radca prawny (Od 2019)
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kozłowski
Al. Kościuszki 59/61 lok. 205, 90-514 Łódź
Dzień dobry. To zależy skąd pochodzą pieniądze, kiedy był kupiony samochód (przed czy po małżeństwie) i czy jest rozdzielność majątkowa. Przy wspólnocie majątkowej, to co została nabyte w trakcie małżeństwa (co do zasady) jest do podziału. Zapraszam do kontaktu, radca prawny Marcin Kozłowski m.kozlowski@ewslegal.pl 531 374 466.
Podziękowałeś prawnikowi
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Panie Zarówno samochód jak i zgromadzone na rachunku bankowym pieniądze należą do majątku dorobkowego małżonków i jako takie podlegają podziałowi ( samochód sąd przyznaje jednej ze stron i odpowiednio to bilansuje ze środkami na rachunku bankowym ) Wklejam przesłanki unieważnienia małżeństwa wg kodeksu rodzinnego : rt. 151. Przesłanki unieważnienia małżeństwa Dz.U.2020.0.1359 t.j. - Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy § 1. Małżeństwo może być unieważnione, jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 zawarcie małżeństwa § 2 zostało złożone: 1) przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli; 2) pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony; 3) pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste. § 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu okoliczności wymienionych w § 1 może żądać małżonek, który złożył oświadczenie dotknięte wadą. § 3. Nie można żądać unieważnienia małżeństwa po upływie sześciu miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli, od wykrycia błędu lub ustania obawy wywołanej groźbą - a w każdym wypadku po upływie lat trzech od zawarcia małżeństwa. Jeżeli sąd unieważni małżeństwo to oczywiście nie można żądać alimentów. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.