podział majątku wspólnego konkubentów
Pytanie z dnia 17 lipca 2019
Żyję w związku nieformalnym ponad 10 lat. Mieszkanie, w którym mieszkamy jest własnością mojego partnera. Mamy wspólne dziecko(10cio letni syn) , a oprócz tego partner ma dorosłą córkę, z poprzedniego związku, z którą nie ma żadnego kontaktu.
W razie jego śmierci kto będzie miał prawo do mieszkania w domu, w którym mieszkamy?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Marcin Lasota Radca prawny (Od 2016)
Siwek, Szmit & Lasota Kancelaria Radców Prawnych
IX Wieków Kielc 16 lok. 2, 25-516 Kielce
Dzień dobry. W razie śmierci partnera spadkobiercami będzie Pani i dwoje dzieci, każdy w części po 1/3. Nie ma znaczenia brak kontaktu z drugim dzieckiem. Partner natomiast może sporządzić testament i uczynić spadkobiercą Panią i/lub wspólne dziecko. Istnieje możliwość wydziedziczenia drugiego dziecka w testamencie: 1) jeżeli wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Przyczyna wydziedziczenia powinna być wskazana wprost w testamencie. Jeżeli nie dojdzie do wydziedziczenia lub drugie dziecko w razie sporu sądowego udowodni, że przyczyna była nieprawdziwa to będzie miało roszczenie o zachowek. Zachowek to połowa tego, co by odziedziczyło bez testamentu czyli w Pani przypadku 1/6 wartości mieszkania.
Podziękowałeś prawnikowi
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Pani Po śmierci partnera dom odziedziczą po połowie jego córka i Wasz wspólny syn.Doradzałbym namówienie partnera do sporządzenia testamentu na Pani rzecz. Czy jest Pani zameldowana na stałe w mieszkaniu ? Ponieważ Pani syn stanie się współwłaścicielem mieszkania - zachowa Pani prawo do zamieszkania w nim ale musi się Pani liczyć, że jego córka wystąpi o spłatę lub o przyznanie jej mieszkania na własność za spłatą na rzecz syna. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.