Podział mieszkania po śmierci męża.

Pytanie z dnia 14 maja 2020

Witam. W przypadku śmierci męża, który za życia wybudował wraz ze swoją żoną dom, bez wkładu finansowego rodziców ze strony zmarłego, a małżonkowie nie mieli dzieci, czy w tym przypadku część domu należy się również rodzicom zmarłego? Jeśli tak, to czy są oni również zobowiązani do spłaty rat kredytowych domu? Ponieważ do dnia dzisiejszego ciąży na nim kredyt, który małżonkowie zaciągnęli na jego budowę. Czy istnieje, jeśli tak, to jaka, możliwość by żona zmarłego wystawiła ten dom na sprzedaż, a z pieniędzy uzyskanych z jego sprzedaży spłaciła ciążący na nim kredyt? A ewentualnie z sumy, która zostałaby po jego spłacie zrobić podział między żonę, a rodziców zmarłego? Zmarły posiada również siostrę i brata, czy w wyniku jego śmierci im też coś się należy?

Jeżeli przyjmą spadek to tak mają udział zarówno w aktywach jak i pasywach. Co do sprzedaży jest taka opcja możliwa ale musi mieć cały udział lub zgodę pozostałych spadkobierców.

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 maja 2020 19:42 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2020 19:42 Obejrzało: 160 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli zmarły nie zostawił testamentu, z ustawy dziedziczą po nim żona i rodzice. Rodzeństwo będzie dziedziczyć wtedy, gdy co najmniej jedno z rodziców spadek odrzuci. Należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, a następnie dział spadku po zmarłym. Spadek to nie tylko aktywa (dom), ale też pasywa (kredyt). Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 maja 2020 19:44 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2020 19:44 Obejrzało: 160 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.