Porada dotycząca przepisów prawa w zakresie infrastruktury:
Pytanie z dnia 15 października 2021
Dzień dobry,
Uprzejmie proszę o interpretację prawną w poniższej opisanym przypadku dotyczącym przepisów prawa w zakresie infrastruktury:
Przypadek dotyczy realizacji dokumentacji projektowej przebudowy drogi publicznej zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru kolejowego (działka stanowiąca pas drogowy oznaczony na mapie do celów projektowych jako "dr" bezpośrednio graniczy z obszarem kolejowym oznaczonym na mapie do celów projektowych jako "tk" na długości ok. 500mb). Przebudowywana droga w stanie istniejącym jest już budowlą (drogą publiczną) w rozumieniu definicji zawartej w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (aktualny tekst jednolity) tj.: jest budowlą wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym. Przedmiotowa droga jest drogą gminną, klasy D, posiada swój indywidualny nr ewidencyjny i jako obiekt budowlany poddawana jest okresowym przeglądom. W ramach przedmiotowej dokumentacji istniejąca droga zostanie poddana przebudowie (wszystkie roboty zlokalizowane są w istniejącym pasie drogowym) polegającej na m.in:
wykonaniu nawierzchni jezdni z masy mineralno - asfaltowej (istniejąca nawierzchnia jezdni jest obecnie nawierzchnią gruntową ulepszoną kruszywem budowlanym)
wykonaniu jednostronnego chodnika o szerokości 2m
wykonaniu kanału deszczowego pełniącego funkcję odwodnienia pasa drogowego
wykonaniu poboczy o szerokości 75cm z nawierzchni gruntowej ulepszonej
budowie i przebudowie zjazdów indywidualnych
Cały zakres przebudowy obejmuje elementy istniejącej drogi tj. obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania istniejącą drogą.
Pytanie:
Czy dla wyżej opisanego przypadku przebudowy drogi w związku z zapisami art. 53 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (aktualny tekst jednolity) niezbędne jest uzyskanie odstępstwa, o którym mowa w art. 57 wyżej wymienionej ustawy? czy w wyżej opisanym przypadku, gdzie jak to powyżej zostało wskazane budowla (droga publiczna podlegająca przebudowie na działce stanowiącej pas drogowy) jest już w stanie istniejącym przed przebudową usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru kolejowego nadal mają zastosowanie zapisy art. 53 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (aktualny tekst jednolity)? Czy słowo "usytuowanie", które pojawia się w wyżej wymienionych przepisach prawa odnosi się zarówno do obiektów budowlanych istniejących poddanych np. przebudowie lub remontowi jak i obiektów nowobudowanych, czy tylko do obiektów nowobudowanych?
Uprzejmie proszę o możliwie szybką odpowiedź, z uwagi na konieczność prawidłowego procedowania procesu realizacji przedmiotowej dokumentacji projektowej zgodnie z zapisami obecnie obowiązujących przepisów prawa.
W przypadku ewentualnych pytań w wyżej wymienionej kwestii uprzejmie proszę o kontakt.
Pozdrawiam,
Mariusz Mróz
607-378-457
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.