Porada w sprawie doliczania darowizn do zachowku.

Pytanie z dnia 02 grudnia 2021

Mam pytanie dotyczące doliczania darowizn do zachowku.
Czy darowizny dokonane na rzecz spadkobierców ustawowych (małżonek, dzieci, wnuki) pominiętych w testamencie podlegają doliczeniu do należnego im zachowku bez względu na to kiedy zostały dokonane czy tylko darowizny dokonane w ostatnich 10 latach przed śmiercią spadkodawcy?

Dzień dobry. W stosunku do spadkobierców ustawowych ograniczenie 10 letnim terminem - nie obowiązuje. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 grudnia 2021 14:53 Zmodyfikowano dnia: 2 grudnia 2021 14:53 Obejrzało: 197 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Co do zasady darowizny dolicza się do spadku przy ustalaniu zachowku (art. 993 kodeksu cywilnego). Wyjątkiem są darowizny drobne, zwyczajowo przewidziane, np. prezenty urodzinowe i świąteczne, oraz darowizny na rzecz osób innych niż spadkobiercy i osoby uprawnione do zachowku, dokonane na więcej niż 10 lat przed otwarciem spadku (śmiercią spadkodawcy). Małżonek, dzieci i wnuki to osoby uprawnione do zachowku, więc nie podlegają pod to ostatnie wyłączenie. Tym samym wyjątku się nie stosuje, a zatem dolicza się darowizny na rzecz tych osób do spadku zgodnie z ogólną regułą z art. 993 k.c., niezależnie od terminu ich dokonania. Więcej informacji znajdzie Pan/Pani w art. 992 i dalszych kodeksu cywilnego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 grudnia 2021 20:50 Zmodyfikowano dnia: 2 grudnia 2021 20:50 Obejrzało: 194 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.