Porada w sprawie doliczania darowizn do zachowku.
Pytanie z dnia 02 grudnia 2021
Mam pytanie dotyczące doliczania darowizn do zachowku.
Czy darowizny dokonane na rzecz spadkobierców ustawowych (małżonek, dzieci, wnuki) pominiętych w testamencie podlegają doliczeniu do należnego im zachowku bez względu na to kiedy zostały dokonane czy tylko darowizny dokonane w ostatnich 10 latach przed śmiercią spadkodawcy?
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. W stosunku do spadkobierców ustawowych ograniczenie 10 letnim terminem - nie obowiązuje. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry. Co do zasady darowizny dolicza się do spadku przy ustalaniu zachowku (art. 993 kodeksu cywilnego). Wyjątkiem są darowizny drobne, zwyczajowo przewidziane, np. prezenty urodzinowe i świąteczne, oraz darowizny na rzecz osób innych niż spadkobiercy i osoby uprawnione do zachowku, dokonane na więcej niż 10 lat przed otwarciem spadku (śmiercią spadkodawcy). Małżonek, dzieci i wnuki to osoby uprawnione do zachowku, więc nie podlegają pod to ostatnie wyłączenie. Tym samym wyjątku się nie stosuje, a zatem dolicza się darowizny na rzecz tych osób do spadku zgodnie z ogólną regułą z art. 993 k.c., niezależnie od terminu ich dokonania. Więcej informacji znajdzie Pan/Pani w art. 992 i dalszych kodeksu cywilnego.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.