Porada w sprawie dziedziczenia.

Pytanie z dnia 06 lipca 2022

Dzień dobry,

Chciałabym zapytać o dziedziczenie. Otóż, od kilkunastu lat mieszkam z moim niepełnoletnim dzieckiem w mieszkaniu. Gdy się wprowadziłam do niego, należało ono do mojej babci macierzystej a moja mama była jedynym pełnomocnikiem babci odnośnie tego mieszkania i generalnie cały czas nim sama zarządzała. Zresztą babcia je nabyła 18 lat temu z myślą o tym, że będzie ono należało do mojej mamy w przyszłości.
4 lata temu moja mama stała się właścicielką, gdyż przepisała sobie to mieszkanie u notariusza. Moja babcia zmarła w zeszłym roku.
Moja mama spisała odnośnie tego mieszkania testament z zapisem windykacyjnym i ustanowiła mnie jedynym spadkobiercą tego mieszkania. Natomiast moja mama ma męża (mojego ojca, są małżeństwem od ponad 40 lat) i drugie dziecko, czyli mojego brata (więcej dzieci nie miała nigdy).
Moje pytania są następujące:

1. czy po śmierci mamy tylko ja i brat będziemy spadkobiercami tego mieszkania czy mój tata też?

2. skoro ja jestem wg testamentu jedynym spadkobiercą tego mieszkania i jest w nim zapis windykacyjny to czy mojemu bratu (i tacie) będzie przysługiwać jakakolwiek część tego mieszkania? Chyba jest to zachowek, prawda? Ile zachowku z tego mieszkania będzie im przysługiwać?

3. skoro mieszkam w tym mieszkaniu od wielu lat i dokonuję w nim niezbędnych renowacji (malowanie, wymiana drzwi, wymiana instalacji wodnej itd) a także płacę niektóre "raty" czynszu i innych opłat, prąd, gaz itd (czasem opłaca to moja mama jako pomoc dla mnie i mojego dziecka, gdyż jestem samotnym rodzicem od bardzo dawna) to czy w przypadku śmierci mojej mamy i upomnienia się mojego brata i/ lub ojca o zachowek to czy będę na podstawie ponoszonych przeze mnie przez lata opłat w utrzymaniu mieszkania mogła ubiegać się o to, aby zachowek dla brata/ ojca był niższy niż przysługujący mu/ im na mocy ustawy? Czy jednak opłacenie przeze mnie przez lata czynszu, prądu, dokonywanie renowacji nie wpłynie na zmniejszenie zachowku dla brata/ taty?

Byłabym wdzięczna za informację w tych sprawach.

Dzień dobry, odpowiadając na Pani pytania: 1. skoro testament obejmuje tylko Panią, to dziedziczy tylko Pani, 2. będzie Pani zobowiązana do tego, aby bratu wydać przedmiot zapisu windykacyjnego + Pani brat i ojciec będą mieć roszczenie o zachowek wobec Pani, 3. do ustalenia wysokości zachowku będzie brata pod uwagę wartość mieszkania, nie to, ile Pani w nie włożyła jakiś czas wcześniej. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 lipca 2022 12:04 Zmodyfikowano dnia: 6 lipca 2022 12:04 Obejrzało: 143 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Spadkobiercą mieszkania będzie tylko Pani, skoro tak zostało to postanowione w testamencie. Proszę jednak napisać na czyją rzecz ustanowiony został zapis windykacyjny? 2. W tej sytuacji pozostałym spadkobiercom będzie prawdopodobnie przysługiwać zachowek. Zachowek jest roszczeniem pieniężnym - spadkobiercy ci nie uzyskają udziału w nieruchomości, a jedynie będzie im Pani musiała wypłacić daną kwotę. Wysokość tej kwoty to 1/2 tego co dany spadkobierca odziedziczyłby z ustawy gdyby nie został pominięty w testamencie (2/3 jeżeli jest małoletni albo trwale niezdolny do pracy). 3. Dokonane przez Panią renowacje nieruchomości stanowiły Pani nakłady na tę nieruchomość. Roszczenie o zwrot tych nakładów stanowiło wierzytelność w stosunku do Pani mamy. W momencie przyjęcia spadku spadkobiercy Pani mamy wzięli na siebie odpowiedzialność z tytułu tej wierzytelności. W związku z tym może Pani roszczenie to skierować w stronę pozostałych spadkobierców mamy (proporcjonalnie do ich udziału). W tym znaczeniu może Pani pośrednio obniżyć ich roszczenie w stosunku do Pani. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 lipca 2022 12:53 Zmodyfikowano dnia: 6 lipca 2022 12:53 Obejrzało: 140 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.