Porada w sprawie dziedziczenia.

Pytanie z dnia 14 stycznia

Otrzymałam id cioci w testamencie 5/8 mieszkania w Warszawie. Pozostała część przypisana jest postanowieniem sądu dzieciom zmarłego małżonka cioci. Od ponad 10 lat sprawa trwa w Warszawie w sądzie. Sąd żąda odr mnie wciąż nowych dokumentów m.in aktów zgonów rodzeństwa bezdzietnej cioci, aktów urodzenia ich dzieci itp. Nie znam całej rodziny, niektórych osób w zyciu nie widziałam i nie mam pojęcia gdzie mieszkają itp.
Zawsze sądziłam, że testament sporządzony notarialnie ma jakieś znaczenie prawne. Jednak się mylilam. Pisałam fo sądu wielokrotnie o udzielenie informacji o statusie sprawy. Jakieś 4 miesiące temu otrzymałam odpowiedź, że sprawa została przydzielona jakiemuś sędziemu. I cisza, żadnej informacji. Co mam robić w tej sprawie?

Może warto komuś zlecić poprowadzenie sprawy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 stycznia 2025 11:12 Zmodyfikowano dnia: 15 stycznia 2025 11:12 Obejrzało: 32 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, testament oczywiście ma znaczenie, ale status uczestników w tym postępowaniu mają także potencjalni spadkobiercy ustawowo cioci, stąd wezwania z sądu do dostarczenia niezbędnych dokumentów. Polecam ustanowić w sprawie profesjonalnego pełnomocnika, który zajmie się sprawą, bo jak widać Pani sama przez 10 lat zbyt wiele nie zrobiła. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 e-mail: adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 stycznia 2025 12:53 Zmodyfikowano dnia: 15 stycznia 2025 12:53 Obejrzało: 27 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Rozumiem, że otrzymała Pani w testamencie 5/8 mieszkania w Warszawie, a pozostała część przypada dzieciom zmarłego małżonka Pani cioci. Sprawa toczy się od ponad 10 lat w sądzie, który żąda od Pani nowych dokumentów, m.in. aktów zgonów rodzeństwa Pani cioci i aktów urodzenia ich dzieci. Uwagi - Sąd ma prawo żądać dokumentów niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia postępowania spadkowego. - Brak znajomości całej rodziny i informacji o miejscu zamieszkania niektórych osób może utrudniać postępowanie. - Testament sporządzony notarialnie ma znaczenie prawne, jednak sąd musi ustalić wszystkich spadkobierców i ich udziały w spadku. Zalecenia - Należy dostarczyć sądowi wszystkie żądane dokumenty. - W przypadku braku informacji o członkach rodziny, można zwrócić się do sądu o pomoc w ich ustaleniu. - Należy regularnie kontaktować się z sądem w celu uzyskania informacji o statusie sprawy. Dalsze kroki W celu dalszego prowadzenia sprawy i ochrony Pani praw, zalecam kontakt z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach spadkowych. Uwaga: Powyższa porada ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej.

Odpowiedź nr 3 z dnia 22 stycznia 2025 19:33 Zmodyfikowano dnia: 22 stycznia 2025 19:33 Obejrzało: 12 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.