Porada w sprawie dziedziczenia mieszkania po dziadkach.

Pytanie z dnia 16 marca

Uprzejmie proszę o poradę dotyczącą dziedziczenia mieszkania po dziadkach. Mój dziadek nie żyje. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia babci, mój chrzestny(jej syn) planuje sprzedać mieszkanie swoje oraz babci i kupić jedno większe, by wspólnie z nią w nim zamieszkać. Połowa mieszkania należąca do dziadka będzie zatem dzielona na babcię, chrzestnego i mnie (mój Tata nie żyje, a ja jestem jedyną jego spadkobierczynią). Chrzestny chce moją część przekazać mi teraz, tuż po zbyciu nieruchomości. Moje pytanie dotyczy części po babci - czy gdy w przyszłości odejdzie, będzie mi się jeszcze należała jakaś część spadku po niej? Jeżeli tak, to jakie dokumenty należałoby sporządzić, by nie pozostawiało to żadnych wątpliwości w przyszłości? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Dzień dobry, wujek zapewne chce sprzedać mieszkanie babci i kolejne nabyć wyłącznie na swoje nazwisko. Proszę więc przede wszystkim zapytać kto ma być właścicielem nowego mieszkania i jeśli babcia ma partycypować w jego kosztach, a nie być współwłaścicielem, to czy zostanie spisana umowa darowizny i wujek dokona zgłoszenia do US ? Jeśli babci nie będzie współwłaścicielem, a przekaże środki na zakup, to Pani będzie mogła ewentualnie dochodzić zachowku po jej śmierci, o ile darowizna będzie udokumentowana, albo będzie można ją wykazać. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 marca 2024 12:36 Zmodyfikowano dnia: 18 marca 2024 12:36 Obejrzało: 88 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. To zależy od tego na kto zostanie właścicielem nowej nieruchomości. Jeżeli także babcia - to po jej śmierci uzyska Pani udział w jej nieruchomości. Jeżeli wyłącznym właścicielem będzie wujek, to po śmierci babci mogą pojawić się duże problemy z uzyskaniem należnego Pani spadku. 2. Sprawę mogłoby załatwić zawarcie odpowiedniej umowy z wujkiem. 3. Sprawa jest dość skomplikowana pod względem prawnym i wymagałaby szerszego omówienia. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 marca 2024 12:47 Zmodyfikowano dnia: 18 marca 2024 12:47 Obejrzało: 87 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.