Porada w sprawie kupna nieruchomości. Działka siedliskowa.

Pytanie z dnia 09 lipca 2023

Dzień dobry,
Znajomy polecił ten portal mówiąc, że kiedyś skorzystał i dostał sporo konkretnych wskazówek i rad w swojej sprawie.
Otóż chcę kupić dom, właścicielem siedliska jest Polak na stałe zamieszkały w Holandii. Nie chcę brać kredytu bo się boję. Uzgodniliśmy z sprzedającym wstępnie , że kupię to na raty. Wpłacę mu 20 tys.€ jako pierwszą wpłatę a później po 800 € miesięcznie przez dziesięć lat czyli w 125 ratach miesięcznych. Po wpłaceniu ów 20 tys. będę mógł się wprowadzić i już mieszkać. Przystał na to mówiąc, że mu to odpowiada, będzie to miły dodatek do niskiej emerytury, ale umowa musi być bardzo dobra i rozwiązywać problemy wyprowadzki w razie niepłacenia, ewentualne koszty remontu po wyprowadzce, szacowanie zniszczeń a także regulować sprawy ubezpieczeń ..... Cały katalog zabezpieczeń. Problem natomiast zaistniał jak zabezpieczyć mu tą spłatę aby w razie czego nie stracił i miał pewność , że go nie oszukam ? Jest człowiekiem bardzo ostrożnym i nieufnym. Z jego strony padła propozycja, że pierwsza wpłata i każda następna będzie na poczet zadatku a ostatnia rata spowoduje przeniesienie własności i w razie nie wypłacalności wszystko co wpłaciłem przepada, nie wiemy czy to zgodne z prawem i możliwe? Myślimy też jaką umowę zawrzeć przyrzeczoną czy wstępną z wpisem do hipoteki czy umowę przeniesienia własności z wpisem do hipoteki i w niej zawarte szczegóły spłaty ? może jakąś zobowiązującą, że po spłacie wszystkich rat i potwierdzeniu przez niego z automatu ów umowa zostanie zatwierdzona lub przeniesie prawo własności? czy jakąś inną, zabezpieczającą jego. Umowa miała by zabezpieczać także przed zdarzeniami nieprzewidzianymi jak decyzje administracyjne, komornik, prokurator itd...Szczerze mówiąc zlecił bym najlepiej napisanie takiej umowy bo język prawny i paragrafy są dla mnie jak język arabski, ale chciał bym mieć chociaż kierunek lub sposób zawarcia takiej umowy aby przedstawić propozycję sprzedającemu a po zaakceptowaniu szkicu zlecić napisanie takiej umowy.

Dzień dobry, Możliwości są dwie: Pierwsza- sprzedaż nieruchomości na raty z zastrzeżeniem, że prawo własności przechodzi na pana z chwilą uiszczenia określonej kwoty lub zapłaty ostatniej raty. Druga- umowa przedwstępna z obowiązkiem wpłat tytułem uzgodnionych rat, a następnie umowa przyrzeczona po zapłacie całej należności. W obu wypadkach (pierwszy i drugi wariant) muszą to być umowy w formie aktu notarialnego. Musi pan uważać na terminologię- zaliczka czy zadatek. Jeżeli będzie zadatek to działa on w następujący sposób: jeżeli do zawarcia umowy przenoszącej własność nie dojdzie z pana winy, to druga strona ma prawo zatrzymać zadatek. Jeżeli do zawarcia umowy nie dojdzie z winy drugiej strony, będzie pan miał prawo żądać podwójnego zadatku. Dodatkowo przy zadatku pojawia się możliwość odstąpienia od umowy przez którąś ze stron. W jednym i drugim wypadku sprzedający powinien udzielić panu pełnomocnictwa do zarządzania nieruchomością, załatwiania spraw urzędowych, realizacji nakładów. W jednym i drugim wypadku w umowach musi znaleźć się postanowienie dotyczące rozliczenia nakładów jakie zrealizuje pan na nieruchomości (w sytuacji gdyby ostatecznie własność nieruchomości na pana nie przeszła) np. że wynajmujący zobowiązuje się w określonym terminie zwrócić wartość nakładów wyliczoną przez biegłego rzeczoznawcę z listy biegłych Sądu Okręgowego w ...... Kwestia ewentualnego opróżnienia przez pana nieruchomości- tutaj możliwe jest poddanie się egzekucji przez pana. Z drugiej jednak strony musi istnieć również pana zabezpieczenie na wypadek gdyby nie doszło do zawarcia umowy (zwrot wartości nakładów i zwrot wpłaconych rat) np. poprzez ustanowienie hipoteki umownej na nieruchomości lub poprzez podpisanie weksla przez sprzedającego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 lipca 2023 11:36 Zmodyfikowano dnia: 16 lipca 2023 11:36 Obejrzało: 164 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry Panu, W celu zabezpieczenia interesu każdej ze stron, umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Najrozsądniej jest zadzwonić do notariusza najbliżej miejsca pobytu, przedstawić swoje oczekiwania, a notariusz sporządzi umowę. Gdyby potrzebował Pan konsultacji prawnych w sprawie analizy umowy i upewniania się, że odpowiada ona Pana interesom, zapraszam do kontaktu z Kancelarią. Z pozdrowieniami, adwokat Agnieszka Kwapień, tel.: +48 728 382 525

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 lipca 2023 15:47 Zmodyfikowano dnia: 16 lipca 2023 15:47 Obejrzało: 162 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.