Porada w sprawie nabycia mieszkania w spadku.

Pytanie z dnia 18 maja 2022

Dzien dobry.
Prawomocnym wyrokiem SR dla Warszawy-Srodmiescia z 2016 r. mieszkanie w Wwie po mamie w udzialach po 1/3 otrzymalo 3 braci.
Jeden z nich jest pod nadzorem komornika z dlugiem duzo mniejszym niz oczekiwana kwota udzialu z podzialu mieszkania.
Drugi obstaje przy zatrzymaniu mieszkania dla siebie ale nie zgadza sie na splate pozostalych nawet nieco ponizej jego aktualnej ceny rynkowej.
Juz od 6 lat zlosliwie komplikuje przeciagajac postepowanie w sadzie SR o podzial wspolnoty.
Pytanie: Czy komornik pierwszego brata ma mozliwosc wkroczyc w ten spor i 'przekonac' drugiego brata do zaniechania obstrukcji podzialu np obciazajac mieszkanie dlugiem pierwszego brata.
Bardzo dziekuje za odpowiedz.

Dzień dobry, komornik będzie zajmował się majątkiem tylko tej osoby, która ma dług. Nie będzie ingerował w prawo własności innej osoby. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 maja 2022 14:39 Zmodyfikowano dnia: 18 maja 2022 14:39 Obejrzało: 159 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Komornik ma tu pewne możliwości działania, jednak to czy przekona on spadkobiercę w ten do danego działania zależy już od konkretnych szczegółów sytuacji. Należy jednak pamiętać, że komornik może zająć także udział dłużnika w całym spadku i ten udział sprzedać na licytacji (bez konieczności dokonywania działu spadku). Komornik nie może natomiast obciążyć udziału brata w nieruchomości do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu o dziale spadku. Komornik może ewentualnie wnieść o dokonanie wzmianki w KW o toczącym się postępowaniu. Przede wszystkim w sprawie należy ustalić zatem jakie są przyczyny przeciągającego się postępowania (czy chodzi tutaj o kolejne opinie biegłych?) i spróbować podjąć działania odpowiednie dla tych przyczyn. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 maja 2022 14:52 Zmodyfikowano dnia: 18 maja 2022 14:52 Obejrzało: 159 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.