Porada w sprawie nabycia spadku.

Pytanie z dnia 11 grudnia

Niedawno zakończyła się sprawa o nabycie spadku po moim zmarłym ojcu. Druga żona ojca rości sobie prawa do połowy majątku po ojcu jako majątku dorobkowego, chociaż jej wkład w majątek dorobkowy był znikomy. Ponadto mój ojciec po rozwodzie z moją matką, która zmarła wiele lat wcześniej, nie podzielił się majątkiem dorobkowym z moją matką. Sprawdziłem w sądzie, że nie było takiej sprawy. Była tylko sprawa rozwodowa w 1969 r. i akta tej sprawy są w archiwum.
1. Czy ja mogę, jako jedyny spadkobierca zmarłej matki, żądać teraz podziału majątku dorobkowego z pierwszego małżeństwa ojca czy też ta sprawa uległa przedawnieniu?
2. Jeśli ojciec przed zawarciem małżeństwa z drugą żoną miał już mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, na które wpłacił w całości wkład lokatorski ze swoich środków (z majątku dorobkowego z pierwszego małżeństwa z moją matką) przed zawarciem drugiego małżeństwa i są na to dokumenty, a w czasie trwania małżeństwa z drugą żoną wykupił to mieszkanie na własność od spółdzielni mieszkaniowej korzystając z wysokiej bonifikaty dla członków spółdzielni mających już prawo do spółdzielczego mieszkania lokatorskiego to ojciec i jego druga żona są właścicielami mieszkania po połowie czy też można przed sądem dowodzić, że wkład ojca w to mieszkanie był zdecydowanie większy i żądać podziału majątku dorobkowego w nierównych częściach w zależności od wkładu w majątek dorobkowy?
W spółdzielni mój ojciec i jego druga żona figurują jako współwłaściciele tego mieszkania. Dodam, że druga żona ojca przez cały czas trwania małżeństwa miała dochody ok. 5-6 razy niższe od dochodów mojego ojca i de facto to mój ojciec utrzymywał cały dom i swoją żonę.

Dzień dobry, może Pan wnosić o przeprowadzenie podziału majątku rodziców. Jeśli chodzi o udział drugiej żony taty, to z opisu nie wynika czy w chwili śmierci tata był żonaty. Jeśli tak, to druga żona ojca ma prawo do połowy majątku wspólnego jej i Pana taty, a z tytułu dziedziczenia ustawowego dodatkowo prawo do 1/2 majątku ojca. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 grudnia 2024 09:17 Zmodyfikowano dnia: 12 grudnia 2024 09:17 Obejrzało: 14 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Tak, może Pan przeprowadzić sprawę o podział majątku po rodzicach. Taka sprawa się nie przedawnia. 2. W postępowaniu o podział majątku wspólnego z drugą żoną ojca można dochodzić rozliczenia nakładów, które ojciec poniósł z majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można natomiast domagać się nierównego podziału majątku dorobkowego, chyba że ojciec przed śmiercią wytoczył powództwo o rozwód lub o separację. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 grudnia 2024 10:27 Zmodyfikowano dnia: 12 grudnia 2024 10:27 Obejrzało: 11 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.