Porada w sprawie nabycia spadku.
Pytanie z dnia 11 grudnia
Niedawno zakończyła się sprawa o nabycie spadku po moim zmarłym ojcu. Druga żona ojca rości sobie prawa do połowy majątku po ojcu jako majątku dorobkowego, chociaż jej wkład w majątek dorobkowy był znikomy. Ponadto mój ojciec po rozwodzie z moją matką, która zmarła wiele lat wcześniej, nie podzielił się majątkiem dorobkowym z moją matką. Sprawdziłem w sądzie, że nie było takiej sprawy. Była tylko sprawa rozwodowa w 1969 r. i akta tej sprawy są w archiwum.
1. Czy ja mogę, jako jedyny spadkobierca zmarłej matki, żądać teraz podziału majątku dorobkowego z pierwszego małżeństwa ojca czy też ta sprawa uległa przedawnieniu?
2. Jeśli ojciec przed zawarciem małżeństwa z drugą żoną miał już mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, na które wpłacił w całości wkład lokatorski ze swoich środków (z majątku dorobkowego z pierwszego małżeństwa z moją matką) przed zawarciem drugiego małżeństwa i są na to dokumenty, a w czasie trwania małżeństwa z drugą żoną wykupił to mieszkanie na własność od spółdzielni mieszkaniowej korzystając z wysokiej bonifikaty dla członków spółdzielni mających już prawo do spółdzielczego mieszkania lokatorskiego to ojciec i jego druga żona są właścicielami mieszkania po połowie czy też można przed sądem dowodzić, że wkład ojca w to mieszkanie był zdecydowanie większy i żądać podziału majątku dorobkowego w nierównych częściach w zależności od wkładu w majątek dorobkowy?
W spółdzielni mój ojciec i jego druga żona figurują jako współwłaściciele tego mieszkania. Dodam, że druga żona ojca przez cały czas trwania małżeństwa miała dochody ok. 5-6 razy niższe od dochodów mojego ojca i de facto to mój ojciec utrzymywał cały dom i swoją żonę.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, może Pan wnosić o przeprowadzenie podziału majątku rodziców. Jeśli chodzi o udział drugiej żony taty, to z opisu nie wynika czy w chwili śmierci tata był żonaty. Jeśli tak, to druga żona ojca ma prawo do połowy majątku wspólnego jej i Pana taty, a z tytułu dziedziczenia ustawowego dodatkowo prawo do 1/2 majątku ojca. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Tak, może Pan przeprowadzić sprawę o podział majątku po rodzicach. Taka sprawa się nie przedawnia. 2. W postępowaniu o podział majątku wspólnego z drugą żoną ojca można dochodzić rozliczenia nakładów, które ojciec poniósł z majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można natomiast domagać się nierównego podziału majątku dorobkowego, chyba że ojciec przed śmiercią wytoczył powództwo o rozwód lub o separację. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.