Porada w sprawie nieruchomości.

Pytanie z dnia 15 stycznia

Mam 3 synów jednego w tym niepełnosprawnego. Drugi zachłanny,lubi darmowa kasę. Dom nikomu nie chce przepisać darować . Ale chciał bym aby przeszedł w ręce pierwszego który będzie się opiekował niepełnosprawnym. A nie chciał bym aby po mojej śmierci jeden z braci nie ścigał za zadość uczynienie czy inne spłaty.

Dzień dobry. 1. Można tu rozważyć albo sporządzenie testamentu z odpowiednimi zapisami, albo zawarcie umowy dożywocia z synem. 2. Kwestię opieki można rozwiązać na różne sposoby np. poprzez uczynienie dożywotnikiem także niepełnosprawnego syna. 3. Umowa dożywocia jest także korzystna z punktu widzenia zachowku (nie trzeba go płacić). W przypadku testamentu konieczne może być wydziedziczenie syna. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, www.adwokat-weigt.com, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 stycznia 2025 11:32 Zmodyfikowano dnia: 15 stycznia 2025 11:32 Obejrzało: 21 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Rozumiem Pana sytuację i chęć zabezpieczenia przyszłości Pana synów. W Pana przypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się sporządzenie testamentu, w którym wyraźnie wskaże Pan, że dom ma przejść na własność Pana syna opiekującego się niepełnosprawnym bratem. W testamencie może Pan również zawrzeć zapisy zabezpieczające Pana syna niepełnosprawnego, np. poprzez ustanowienie dla niego służebności mieszkania w domu lub dożywotniej renty. Warto również rozważyć zawarcie umowy dożywocia z synem, który będzie opiekował się niepełnosprawnym bratem. W takiej umowie syn zobowiązałby się do opieki nad bratem w zamian za otrzymanie domu po Pana śmierci. Pamiętaj, że testament można w każdej chwili zmienić lub odwołać. Zachęcam Pana do skontaktowania się ze mną w celu szczegółowego omówienia Pana sytuacji i przygotowania odpowiednich dokumentów.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 stycznia 2025 19:32 Zmodyfikowano dnia: 22 stycznia 2025 19:32 Obejrzało: 6 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.