Porada w sprawie nieruchomości.
Pytanie z dnia 15 lutego 2022
dzienń dobry
chciałam uzyskać pomoc w zakresie nieruchomości. Mój dziadek kilkadziesiąt lat temu zakupił działkę od sąsiada, spisali umowę na papierze przy dwóch świadkach. Od parunastu lat próbujemy załatwic to notarialnie niestety ciąlgle jesteśmy zbywani. Dodam że dziadek i ten sąsiad juz nie żyje, został tylko jeden świadek tego zdarzenia. Syn sąsiada nie unika tematu i cały czas mówi że nas spłaci jednak to tylko odwlekanie w czasie. Czy jest szansa załatwienia tej sprawy prawnie tak, aby ta umowa którą dziadek spisał stała się wiążąca? czy pozostaje liczyc na dobra wolę syna sąsiada?
Szanowny Panie, umowa sprzedaży nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego - umowa zawarta bez zachownia tej formy jest nieważna. Nie można w żaden sposób 'naprawić' tej umowy. Jest jednak inny sposób nabycia tej nieruchomości - zasiedzenie - wymgane będzie udowodnienie że Pana dziadek i jego następcy władali nieruchmoscią jak właściciele.
Podziękowałeś prawnikowi
Elżbieta Walczak Radca prawny
WALCZAK Legal
dr. Seweryna Sterlinga 27/29 lok. 803, 90-212 Łódź
Dzień dobry, niestety nie ma takiej możliwości. Zakup działki musi być "załatwiony" w formie aktu notarialnego. W działaniu sąsiada widzę jedno ryzyko - być może chce poczekać na wystąpienie z zasiedzeniem działki, proszę to mieć na uwadze. W razie pytań zapraszam do kontaktu, adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190
Podziękowałeś prawnikowi
Patrycjusz Miłaszewicz Radca prawny (Od 2016)
Kancelaria Radcy Prawnego Patrycjusz Miłaszewicz
Plac Bolesława Chrobrego 13/2, 56-200 Góra
Dzień dobry, umowa sprzedaży nieruchomości zawarta bez dochowania formy aktu notarialnego jest nieważna. Zakładam, że przedmiotowa działka była początkowo w posiadaniu Pana dziadka "zakupił działkę od sąsiada", a po jego śmierci władztwo nad działką objęli zstępni dziadka. W przypadku gdyby w rzeczywistości tak było jak założono wyżej należy rozważyć, czy nie zostały spełnione przesłanki do wystąpienia z wnioskiem o zasiedzenie nieruchomości. Wskazać bowiem należy, iż posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Z poważaniem radca prawny Patrycjusz Miłaszewicz.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Nie, nie ma możliwości przeprowadzenia sprawy tak aby rzeczona umowa stała się ważna. Nie da się bowiem w żaden sposób obejść wymogu formy aktu notarialnego dla umowy sprzedaży nieruchomości (także umowy zawartej np. w latach siedemdziesiątych). Można natomiast spróbować doprowadzić do zasiedzenia rzeczonej nieruchomości jeżeli minęło już 30 lat od nabycia nieruchomości przez dziadka. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.