Porada w sprawie podwyższenia alimentów.

Pytanie z dnia 13 sierpnia 2022

Dzień dobry,

Moje pytanie dotyczy sprawy o wyższe alimenty.
Dzisiaj na zdjęciach części akt, które zrobiłam jakiś czas temu w sądzie, zauważyłam, że nie ma podpisu adwokata pozwanego ojca na jednym z pism tego adwokata. Natomiast sędzia w uzasadnieniu wyroku wpisała dokładne kwoty utrzymania pozwanego ojca (woda, gaz, prąd, nieczystości, PIT 11 za 2021 rok) właśnie z tego w/w niepodpisanego pisma i załączników dołączonych do tego pisma.

Dodam, że na wersji tego pisma przeznaczonej dla mnie też nie ma podpisu i ja o tym dokładnie pisałam w jednym z moich pism wnosząc o oddalenie tego pisma adwokata pozwanego wraz z załącznikami z powodu właśnie tego braku podpisu i wtedy dołączyłam dla sądu dokładnie ten sam egzemplarz tego niepodpisanego pisma, który ja dostałam. Składając moje pismo zapomniałam, że mam w telefonie zdjęcia oryginału tego pisma, który posiada sąd. Dopiero dziś to zauważyłam przeglądając stare zdjęcia w telefonie.

Tak czy inaczej brak tego podpisu adwokata pozwanego na egzemplarzu dla sądu i dla mnie a sąd nie zarządził wezwania strony pozwanej do uzupełnienia tego braku formalnego mimo, że ja zasygnalizowałam - j.w. - sądowi, że jest taki brak na moim egzemplarzu i być może na egzemplarzu sądu. A potem sędzia w uzasadnieniu wyroku wpisała kwoty utrzymania pozwanego ojca właśnie z tego niepodpisanego pisma (są to wyższe kwoty niż z jego poprzednich pism).

Czy mimo braku tego podpisu i braku wezwania adwokata pozwanego przez sędzię do uzupełnienia tego braku formalnego sędzia miała prawo normalnie nadać temu pismu bieg i posłużyć się danymi i załącznikami z tego pisma wydając wyrok i uzasadnienie wyroku?
Dodam, że jest masa uchybień tej sędzi w uzasadnieniu wyroku jak i w trakcie całego postępowania w I instancji - w przeważającej większości na niekorzyść mojego syna i moją.
Można na tej podstawie złożyć jakąś skargę tak, żeby moja przyszła apelacja w tej sprawie nie ucierpiała?

Będę wdzięczna za informację.

Dzień dobry, faktycznie sąd powinien wezwać do usunięcia braku formalnego pisma poprzez jego podpisanie; jeśli jednak sąd opiera się na załączonych do pisma dokumentach, które nie były kwestionowane, to trudno doszukiwać się związku pomiędzy brakiem podpisu pod pismem procesowym, a pismem. Sąd w zasadzie opiera się na dowodach (dokumentach, zeznaniach świadków). Może Pani oczywiście uzupełnić o tę okoliczność swoją apelację lub złożyć dodatkowe pismo procesowe do sądu II instancji, w którym zwróci Pani uwagę na to naruszenie i niedopatrzenie sądu. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 sierpnia 2022 13:08 Zmodyfikowano dnia: 16 sierpnia 2022 13:08 Obejrzało: 160 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.