Porada w sprawie podwyższenia alimentów.
Pytanie z dnia 13 sierpnia 2022
Dzień dobry,
Moje pytanie dotyczy sprawy o wyższe alimenty.
Dzisiaj na zdjęciach części akt, które zrobiłam jakiś czas temu w sądzie, zauważyłam, że nie ma podpisu adwokata pozwanego ojca na jednym z pism tego adwokata. Natomiast sędzia w uzasadnieniu wyroku wpisała dokładne kwoty utrzymania pozwanego ojca (woda, gaz, prąd, nieczystości, PIT 11 za 2021 rok) właśnie z tego w/w niepodpisanego pisma i załączników dołączonych do tego pisma.
Dodam, że na wersji tego pisma przeznaczonej dla mnie też nie ma podpisu i ja o tym dokładnie pisałam w jednym z moich pism wnosząc o oddalenie tego pisma adwokata pozwanego wraz z załącznikami z powodu właśnie tego braku podpisu i wtedy dołączyłam dla sądu dokładnie ten sam egzemplarz tego niepodpisanego pisma, który ja dostałam. Składając moje pismo zapomniałam, że mam w telefonie zdjęcia oryginału tego pisma, który posiada sąd. Dopiero dziś to zauważyłam przeglądając stare zdjęcia w telefonie.
Tak czy inaczej brak tego podpisu adwokata pozwanego na egzemplarzu dla sądu i dla mnie a sąd nie zarządził wezwania strony pozwanej do uzupełnienia tego braku formalnego mimo, że ja zasygnalizowałam - j.w. - sądowi, że jest taki brak na moim egzemplarzu i być może na egzemplarzu sądu. A potem sędzia w uzasadnieniu wyroku wpisała kwoty utrzymania pozwanego ojca właśnie z tego niepodpisanego pisma (są to wyższe kwoty niż z jego poprzednich pism).
Czy mimo braku tego podpisu i braku wezwania adwokata pozwanego przez sędzię do uzupełnienia tego braku formalnego sędzia miała prawo normalnie nadać temu pismu bieg i posłużyć się danymi i załącznikami z tego pisma wydając wyrok i uzasadnienie wyroku?
Dodam, że jest masa uchybień tej sędzi w uzasadnieniu wyroku jak i w trakcie całego postępowania w I instancji - w przeważającej większości na niekorzyść mojego syna i moją.
Można na tej podstawie złożyć jakąś skargę tak, żeby moja przyszła apelacja w tej sprawie nie ucierpiała?
Będę wdzięczna za informację.
Dzień dobry, faktycznie sąd powinien wezwać do usunięcia braku formalnego pisma poprzez jego podpisanie; jeśli jednak sąd opiera się na załączonych do pisma dokumentach, które nie były kwestionowane, to trudno doszukiwać się związku pomiędzy brakiem podpisu pod pismem procesowym, a pismem. Sąd w zasadzie opiera się na dowodach (dokumentach, zeznaniach świadków). Może Pani oczywiście uzupełnić o tę okoliczność swoją apelację lub złożyć dodatkowe pismo procesowe do sądu II instancji, w którym zwróci Pani uwagę na to naruszenie i niedopatrzenie sądu. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.