Porada w sprawie pracowniczej.
Pytanie z dnia 13 kwietnia 2023
Dzień dobry. Mam takie zapytanie odnośnie końca umowy o pracę i przejścia w związku do nowej zewnętrznej firmy, bez zmiany pracy stanowiska i wynagrodzenia. Otóż 18 marca skończyła mi się umowa z obecnym pracodawcą, ale pracodawca to firma zatrudniona przez szpital, która miała z nim kontrakt podpisany na 4 lata. No i ten okres właśnie minął 18.03. Przeszliśmy do nowej spółki.
Firma wypłaciła nam pensje za te 18 dni(jest to najniższa krajowa)ale okazuje się że wszyscy otrzymaliśmy o około 150 zł mniej, czyli poniżej krajowej. Nasza księgowa twierdzi że te pieniądze firma legalnie zatrzymała na poczet zabezpieczenia jakiegoś podatku...ale nikt nie wyjaśnia jakiego i że te pieniądze będziemy mogli odzyskać składając pit za rok 2023. Czy to jest zgodne z prawem i czy faktycznie odzyskamy te pieniądze w przyszłym roku? Pracuje tu już 5 lat i jest to już trzecia spółka która nas przejęła ale poraz pierwszy jest taka sytuacja. Czy to jest zgodne z prawem?
Dzień dobry! W przypadku zmiany płacy czy zatrzymania części wynagrodzenia przez pracodawcę, istotne jest, aby sprawdzić, czy zachowano zasady prawa pracy oraz przepisy podatkowe. W Polsce pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania minimalnego wynagrodzenia za pracę, a jakiekolwiek obniżenie pensji poniżej tej kwoty może być niezgodne z prawem. Jeśli pracodawca zatrzymał część wynagrodzenia na poczet zabezpieczenia podatkowego, powinien wyjaśnić, jaki to podatek oraz udzielić szczegółowych informacji na ten temat. Mogą Państwo również zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, która może zbadać, czy pracodawca działa zgodnie z prawem pracy. Możemy wskazać też właściwego prawnika, jeśli zdecydujecie się na dalszą pomoc prawną. Pozdrawiamy
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.