Porada w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 27 kwietnia 2023

Dzień dobry,
potrzebuję porady prawnej dot. spadku, dokładnie od podatku od tego spadku.
Piszę w imieniu moich rodziców, którzy odziedziczyli ziemię wraz z nieruchomościami (zapis w testamencie). Wartość szacowana jest na ok 2 mln. Najpierw umarł dziadek (ojczym mamy), który w testamencie przekazał połowę mamie i połowę tacie. Po kilku latach z umarła babcia, która całość przepisała na mamę. Podsumowując rodzicom zapisano odpowiednio 75% (mamie po babci i dziadku) i 25% (tacie po dziadku). Mama ze względu na pierwszą linię może skorzystać z ulgi podatkowej. Natomiast wg inf., które otrzymaliśmy na tacie leży obowiązek zapłaty podatku. I tutaj bardzo proszę o poradę. Istotne, że dziadek był ojczymem mamy, przy czym związek między babcią a dziadkiem został zawarty jak mama była jeszcze nastolatką. Czytając regulacje prawne natrafiłam na inf. o pierwszej linii ale nie jest to jednoznaczna definicja, do tego dochodzi powinowactwo i przyspodobienie. Dopowiem jeszcze, że dziadek długo chorował i to tata z nim jeździł po szpitalach wraz z mamą i od początku do końca się nim zajmował. Nie trudno byłoby udowodnić że był najbliższą osobą. Druga opcja jaka mi przychodzi do głowy to żeby tata zrzekł się na rzecz mamy. Jak wówczas wygląda kwestia podatku? Trzecia możliwość, którą widzę to próba obniżenia wartości spadku. Chcielibyśmy jednak uniknąć podatku w całości, dlatego prosiłabym o poradę szczególnie w dwóch pierwszych opcjach. Czy może istnieje jakaś jeszcze inna droga, której nie widzimy? Bardzo proszę o poradę.

Dzień dobry. 1. Jeżeli Pani ojciec przyjmie spadek, to najprawdopodobniej nie uniknie konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn przewidzianego dla I grupy podatkowej. 2. Rozwiązaniem może być tu odrzucenie spadku na podstawie testamentu przez ojca, tak aby całość spadku odziedziczyła matka (wymaga to jednak dalszego zbadania). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 kwietnia 2023 13:52 Zmodyfikowano dnia: 27 kwietnia 2023 13:52 Obejrzało: 106 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Faktycznie przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn przewidują zwolnienie od obowiązku zapłaty podatku dla członków najbliższej rodziny (pod warunkiem złożenia w określonym przez prawo terminie formularza SD Z2). Do kręgu osób uprawnionych do takiego zwolnienia należą: małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Dotyczy to jednak spadków otwartych po 1 stycznia 2007 r. Pani ojciec - w relacji do pani dziadka- nie należy do żadnej z tych kategorii. Niewiele rozwiązuje również kwestia zrzeczenia się przez pani ojca spadku po pani dziadku. To jest już bowiem kolejny etap- dział spadku, natomiast pani ojciec spadek po pani dziadku faktycznie nabył. Powstał więc obowiązek podatkowy. Odrzucić spadek można w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule powołania do spadku. Z tego co pani pisze dziadek umarł kilka lat temu. Kwestionowanie wartości spadku też jest kłopotliwe- urząd skarbowy weryfikuje bowiem podawane w deklaracjach wartości- jeżeli uzna, że podana wartość jest zbyt mała, to ustala podatek od wartości którą sam przyjmie. Pytanie czy spadek nie jest obciążony zapisami na rzecz innych osób- można je odliczyć od wartości spadku. Kolejna kwestia to ewentualne ulgi podatkowe z których może skorzystać pani ojciec. Tutaj należałoby skonsultować się z doradcą podatkowym.

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 kwietnia 2023 14:57 Zmodyfikowano dnia: 27 kwietnia 2023 14:57 Obejrzało: 104 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.