Porada w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 04 maja 2023

Witam, od przeszło 2 lat trwa postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po moim ojcu. Ojciec zapisał mi w testamencie swój majątek. W skład masy spadkowej wchodzi połowa mieszkania własnościowego, do którego ja nie mam kluczy i nie mogę tam nawet wejść. Uczestnicy postępowania, którzy dysponują tym mieszkaniem, próbują obalić testament spadkodawcy i wszelkimi sposobami przewlekają postępowanie spadkowe. Sąd pierwszej instancji orzekł, że ja nabyłem spadek w całości na podstawie testamentu. Uczestnicy postępowania wnieśli apelację od orzeczenia sądu pierwszej instancji. Jednocześnie żądają ode mnie pokrycia części kosztów utrzymania tego mieszkania, chociaż ja nie mogę tam zamieszkać ani nawet wejść. W tym mieszkaniu i piwnicy są również moje rzeczy. Muszę wynajmować lokum na wolnym rynku i ponoszę wysokie koszty najmu.
Czy pomimo tego, że od śmierci spadkodawcy nie mogłem i nie mogę wejść do tego mieszkania i z niego korzystać (mieszkanie pozostaje w wyłącznej dyspozycji uczestników postępowania o stwierdzenie nabycia spadku), a uczestnicy postępowania umyślnie przewlekają postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, muszę pokryć część kosztów utrzymania tego mieszkania (opłat za mieszkanie) od czasu śmierci spadkodawcy czyli za ponad 2 lata?

Tak, ale od korzystających należy się odszkodowanie za bezumowne korzystanie, które wynosi równowartość czynszu najmu oraz koszty związane o utrzymaniem mieszkania.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 maja 2023 11:46 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2023 11:46 Obejrzało: 161 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Sprawa jest o tyle ciekawa, że stanowisko uczestników jest sprzeczne. Z jednej strony próbują podważyć testament, z drugiej w oparciu ten sam testament wywodzą pana obowiązek partycypowania w kosztach utrzymania mieszkania. Niestety jeżeli testament jest ważny to mają racje- każdy ze współwłaścicieli ponosi koszty utrzymania mieszkania stosownie do swoich udziałów. Z kolei panu przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie przez nich z mieszkania ponad przysługujący im udział. Tutaj trzeba jednak wykazać, że faktycznie pan takiej możliwości został pozbawiony.

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 maja 2023 14:03 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2023 14:03 Obejrzało: 156 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.